Денешна дата
19/02/2019

Администратор

 • КОМПРОМИС ИЛИ ПОПУШТАЊЕ?

  by - Feb 5, 2019
  Пишува: Александар Кржаловски   Пред некоја недела, во колумната „Живот со Преспанскиот договор“ напишав дека „Преспанскиот договор е тука да остане“, односно дека со изгласувањето во двата Парламенти тој ќе стапи на сила и ќе почне неговата...
 • ЈАВНИ ПРЕТПРИЈАТИЈА ИМААТ СОПСТВЕНО, А ТРОШЕЛЕ ПАРИ ЗА ПРИВАТНО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ

  by - Feb 5, 2019
  Министерството за внатрешни работи нашло нерегуларности кај агенциите за обезбедување, но не кажуваат какви прекршоци се направени Фирми се регистрираат и работат како агенции за обезбедување уште пред да добијат дозвола од Министерството за внатрешни работи...
 • БУНАР БЕЗ ДНО: НОВИТЕ ЗГРАДИ ОД „СКОПЈЕ 2014“ ТРОШАТ НОВИ ПАРИ

  by - Feb 5, 2019
  Кратко време по пуштањето во употреба на зградите од проектот Скопје 2014 започнаа и проблемите на директорите на институциите. Како да го поправат она што е нефункционално или како да ги закрпат дупките од крововите од...
 • СУГАРЕСКИ КОНТРА ОСМАНИ: НЕ ЗНАЕМЕ КОЛКУ ЌЕ ЧИНИ СКОПЈЕ- БЛАЦЕ

  by - Feb 4, 2019
  Бујар Османи: Автопатот Скопје- Блаце ќе чини над 110 милиони евра Горан Сугарески: Патот сеуште се проектира и не знаеме колку ќе чини Автопатот Скопје- Блаце претендира да биде најскап автопат во Македонија   Пишува: Александар...
 • Корупција: злоупотреба на доверена моќ за приватна ќар

  by - Feb 4, 2019
  Пишува: Денко Малески   Сите знаеме како завршуваат корупциски афери во едно нормално демократско општество: обвинение, пресуда, затвор или парична казна. Но, никој не знае како завршуваат корупциските афери во едно корумпирано општество. Тоа го напишав...
 • СО ПРЕТСЕДАТЕЛ А БЕЗ ПРЕТСЕДАТЕЛ 

  by - Feb 1, 2019
  Политиката на делби се форсира и за престојниве избори па многу извесно е земјава пак да добие претседтел, а да не добие претседател легитимен за сите.   Пишува: Зоран Иванов   Пред да го затворат уствот...
 • Етиката и политиката

  by - Jan 31, 2019
  Пишува: Трифун Костовски Почитувани мои сограѓани, овој пат темата која сметам дека е од суштествено значење за нашата општествена и политичка култура е местото на етиката во политиката. Сведочиме на речиси целосно отсуство на политичка и демократска...
 • Скопјани се гушат, Скопје се кити: Потрошени рекордни 260.000 евра

  by - Jan 30, 2019
  Автори: Ѓургица Бојчовска и Љубица Иванова   Нова година, Божиќ, Стара Нова година. Крајот на декември и почетокот на јануари традициоинален период на празници. Граѓаните со нетрпение ги очекуваат да се релаксираат, опуштат, едната година да ја...
 • ЖЕЛЕЗНИТЕ ОПИНЦИ И КРАДЦИТЕ НА ИДНИНАТА

  by - Jan 30, 2019
  Пишува: Бардул ЗАИМИ Зошто да ги направиме поедноставни работите кога можеме да ги комплицираме? Зошто да се справиме со објективната реалност кога можеме да создадеме надреални ситуации? Често политиката создала оптимистички “метафори” за да го пренасочи...
 • GREATEST OF ALL TIME

  by - Jan 29, 2019
  Пишува: Александар Кржаловски   После неколку недели и написи на политички теми, пред се поврзани со Преспанскиот договор и постапките околу него, особено изгласувањето на уставните измени кај нас и ратификацијата на договорот во Грција, време...