Денешна дата
18/02/2020

Администратор

 • Ноемвриска „горештина“

  by - Nov 7, 2018
  Пишува: Бардуљ Заими   Уставните промени предвидени со Преспанскиот договор, се чини дека ќе ја продолжат летната „горештина“ и во ноември. Владата, пак, соопшти дека ги изготвила амандманите за овие промени. Преформулирањата во преамбулата предизвикаа реакциите....
 • Дали Груевски ќе оди в затвор со пратеничката функција?

  by - Nov 6, 2018
    Претседателот на Комисијата за мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски рече дека е рано да се прогнозира што ќе се случи во Собранието. Експертите велат дека Груевски како пратеник би можел да замине во затвор и...
 • Совест вс лојалност

  by - Nov 6, 2018
  Пишува: Александар Кржаловски   Гласањето во Собранието на 19.10 за почеток на постапката за Уставни промени, покрај своевидната катарза што ја донесе со прекинот на неизвесноста дали ќе се обезбеди минимумот од 80 потребни гласови за...
 • Потресите проследени со серија „афтершокови“: кој каде гравитира во ВМРО-ДПМНЕ?

  by - Nov 5, 2018
  Од цврста и монолитнапартија, турбуленциите предизвикаа позиционирање на членството во повеќе фракции. Милошоски фаќа позиција до Мицкоски и ги исмејува своите колеги со иронична најава за оставка на сите функции во партијата. „Првите луѓе на Груевски“...
 • Стравот од „балканизација“

  by - Nov 5, 2018
  пишува: Денко Малески   Загрижените учесници во дебатата на Си Ен Ен повторија неколку пати дека не смее да се дозволи „балканизација на американското општество“. Сакаа да кажат дека поделбите, по изборот на Доналд Трамп за претседател...
 • Шумолењето на народот и наглувоста на власта

  by - Nov 2, 2018
  Ќе се подразбуди ли актуелната политичка гарнитура или и таа, како непосакуван континуитет на уникатната македонска политичка матрица, ќе го потврди народниот впечаток дека – сите се исти?      Пишува: Зоран Иванов   Преспанскиот договор...
 • УКИМ без статут, студентите без свои претставници

  by - Nov 1, 2018
  Пишува: Теодора Цветковска   Помина половина година од  донесувањето на новиот Закон за високо образование, но Статутот на УКИМ се уште е заглавен во собраниските лавиринти. Имено, за да се дојде до студентски избори, како и...
 • „Помирување“ на противречностите

  by - Oct 31, 2018
  Пишува: Бардуљ Заими Ќе биде, по се изгледа, уште една недела исполнета со настани и тактизирања околу подготовката на амандманите за промена на името на Македонија. Преспанскиот договор веќе ги диктира политичките динамики, што подразбира и...
 • Ваутер Пломп: Договорот од Преспа не е лесна задача, но е фер компромис

  by - Oct 31, 2018
  Свесен сум дека прифаќањето на Договорот од Преспа не е лесна задача, како што и неговото склучување не беше лесно, ниту за македонската, ниту за грчката влада. Прашањата за идентитетот и за јазикот се од голема...
 • За еден референдумски графикон

  by - Oct 30, 2018
  Пишува: Александар Кржаловски   Изминатово лето ни помина со Преспанскиот договор, со разговори, дебати, убедувања, па и жестоки расправи за аргументирање на неговите предности и мани, за да секој од нас си донесе информирана одлука на...