Денешна дата
10/12/2022

Арта Тахири

tahiri@inbox7.mk
 • Предрасудите посилни од интеграцијата во образованието

  by - Aug 4, 2014
  Коавтор: Билјана Ставрова   OБСЕ преку едно соопштение ја врати во политичката агенда дебатата за интегрираното образование во Македонија. Всушност, ова соопштение на организацијата, која интегрираното образование го набљудува како главен столб за подобрувањето на меѓуетничките односи,...
 • Eтничките игри и миграцијата го блокираат пописот

  by - Jul 10, 2014
  ко-автор: Билјана Ставрова   Пописот е демократија, а не само статистика. Ова е мотото на кампањата на невладиниот сектор, кој прекунастапи во различни градови низ земјава сака да ја убеди власта дека пописот на населението  е...
 • Борба за опозиција

  by - Jun 14, 2014
  Уморен од последователните порази на неговата партија и охрабрен од победата на локалните избори во Струга, Зијадин Села ја започна неговата борба за завземање на приматот на лидер на опозицијата во албанскиот политички блок. Тој ја...
 • Екстерното тестирање со екстремни грешки

  by - Jun 5, 2014
  Не стивнуваат реакциите на родителите, наставниците и на учениците околу начинот на кој се одвива екстерното тестирање и покрај објаснувањето на надлежните дека се извршени корекции на повеќе од 3.000 прашања во кои биле забележани грешки. ...
 • Трета политичка опција кај Албанците: дали е сега време за тоа?

  by - May 27, 2014
  Завршувањето на предвремените парламентарни и на претседателски избори, ги извлече како најсилни двата главни политички субјекти на Албанците ДУИ и ДПА, елиминирајќи ја третата албанска партија НДП. Всушност, овие избори потврдија дека на албанската политичка сцена...
 • Интелектуалците прашуваат: Каде се Ахмети и Груевски да го смират народот?

  by - May 21, 2014
  коавтор: Билјана Ставрова фото од протести: Роберт Атанасовски   Лидерите на албанската политичка сцена се во молк по драматичните настани во скопската општина Ѓорче Петров. Осуда и повици за смирување на страстите стасаа само од локалната...
 • Голема победа, ситен пазар за ДУИ

  by - May 19, 2014
  Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), како победничка партија во албанскиот блок, стави на знаење дека пред статусот на Албанците го поставила НАТО и Европската Унија (ЕУ) но ако ова не се случи за шест месеци, тогаш...
 • Кој ќе го води “орото” во ДПА?

  by - May 10, 2014
  Зијадин Села, политичарот од  Струга и поранешен близок соработник на Мендух Тачи, побара негово заминување од позицијата претседател на партијата. Според Села, оставката треба да се даде поради слабите резултати што оваа партија ги постигна во...
 • Апатија и неважечки гласачки ливчиња

  by - May 2, 2014
  Во последните парламентарни избори одзивот на гласачите достигна 62.96 проценти, што според познавачите на изборните процеси е бројка која го гарантира политичкиот легитимитет на изборниот процес. Во споредба со парламентарните избори од 2011 година, излезноста е...
 • ДУИ и ДПА, која во власта?

  by - Apr 24, 2014
  Резултатот на предвремените парламентарни избори ќе биде ист како оној од последните избори, оддржани во 2011 година. Ова е прогнозата на познавачите на политичките прилики во Македонија, кои велат дека главната битка ќе се одвива помеѓу...