Денешна дата
26/06/2017

Рубрика

 • Азербејџан затвори врвен истражувачки новинар

  Напишано од: - Sep 3, 2015
  Истражувачката новинарка Кадија Исмаилова, која има напишано бројни стории за корупцијата во Азербејџан, во вторникот беше осудена на седум и пол години затвор од страна на азербејџанските власти. Познатата новинарка, која има работено за Радио Слободна...
 • ПРОБЛЕМАТИЧНИТЕ ИГРАЧИ ВО КАЗИНО-БИЗНИСОТ

  Напишано од: - Sep 2, 2015
  Проблематични се сопствениците на казината во Македонија. Со внесени стотици милиони евра на македонската граница со Грција, казината потсетуваат на коцкарските меки, како Макао, Естонија или Лас Вегас. Но, што кријат првите луѓе од коцкарската индустрија?...
 • Македонија станува балкански Лас Вегас: низок стандард и пренагласено коцкање

  Напишано од: - Aug 6, 2015
  (Забелешка: Документите за сите компании се прикачени на линкови на нивните имиња. За да ги видите кликнете на линкот)   Македонија е на дното на листата на балканските земји според странски директни инвестиции. Официјалните бројки покажуваат...
 • Скопје три пати побогато од другите градови

  Напишано од: - Jul 20, 2015
  Огромен е јазот во собирањето и во потрошувачката на општинските пари во градот Скопје во однос на останатите општини во земјава. Податоците кои Центарот за истражувачко новинарство СКУП – Македонија ги доби по Законот за слободен...
 • Слободните економски зони- обвиени во мистерија

  Напишано од: - May 7, 2015
  автор: Наташа Стојановска текстот е оригинално објавен на порталот Фактор на 6 мај 2015 година   Во обидот да се привлечат што повеќе странски инвестиции, Владата не само што им нуди царински и даночни ослободувања, туку...
 • Директорке Софијанова, што демантирате?

  Напишано од: - May 6, 2015
  Саше Димовски, новинар, автор на истражувањето: БЕБИЊА УМИРААТ ПОРАДИ БИРОКРАТСКИ ПРЕЧКИ   Директорке Софијанова, неколку пати го прочитав Вашиот „демант“ испратен под закрилата „Детска Клиника“ обидувајќи се да сфатам што сакате да демантирате во истражувањето спроведено и...
 • Бебиња умираат поради бирократски пречки (обновено: Детска клиника демантира)

  Напишано од: - May 5, 2015
  Пишува: Саше Димовски   (Набрзо по објавувањето на овој текст, стигна демант од Детската клиника во Скопје. Демантот го објавуваме во целост на крајот на овој текст.)   Петар е младо, 30 годишно момче, од град...
 • Бомба 13: Космос

  Напишано од: - Mar 23, 2015
  Во денеска обелоденетите снимки од прислушкувани разговори меѓу, како што рече Зоран Заев, премиерот Никола Груевски и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески може да се видат сплетките околу „Космос“ и жалбите на Фијат Цаноски....
 • Катастарот ги отвори своите врати, но не за Драчевчани

  Напишано од: - Mar 20, 2015
  Автори: Милена Станишковска, Стефан Младеновски и Тереза Николовска   Отворениот ден во катастарот не донесе многу одѕив кај граѓаните, но предизвика големи разочарувања кај повеќето од нив. Жителите на скопската населба Драчево, беа најгласни пред вратите на катастарот....
 • Бомба 11: Изборен грабеж во Струмица

  Напишано од: - Mar 18, 2015
  На денешната прес-конференција во Струмица СДСМ презентираше 19 снимки поврзани со, како што велат, изборниот грабеж во Струмица. Партијата презентираше разговори меѓу премиерот Никола Груевски и пратеничката Силвана Бонева, министерот Миле Јанакиески и тогашиот претседател на...