Денешна дата
16/09/2019

Анализа

 • Интелектуалците прашуваат: Каде се Ахмети и Груевски да го смират народот?

  Напишано од: - May 21, 2014
  коавтор: Билјана Ставрова фото од протести: Роберт Атанасовски   Лидерите на албанската политичка сцена се во молк по драматичните настани во скопската општина Ѓорче Петров. Осуда и повици за смирување на страстите стасаа само од локалната...
 • Голема победа, ситен пазар за ДУИ

  Напишано од: - May 19, 2014
  Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), како победничка партија во албанскиот блок, стави на знаење дека пред статусот на Албанците го поставила НАТО и Европската Унија (ЕУ) но ако ова не се случи за шест месеци, тогаш...
 • Јован Вранишковски не бара помилување, чека одлука од aпелација

  Напишано од: - May 13, 2014
  Помилување или ослободување со судска пресуда се двете можности за излегување од затвор на некогашниот владика на МПЦ, Јован Вранишковски, кој е веќе седми пат зад решетки. Тој утре од затворот Идризово треба да биде донесен...
 • Кој ќе го води “орото” во ДПА?

  Напишано од: - May 10, 2014
  Зијадин Села, политичарот од  Струга и поранешен близок соработник на Мендух Тачи, побара негово заминување од позицијата претседател на партијата. Според Села, оставката треба да се даде поради слабите резултати што оваа партија ги постигна во...
 • Оживеаја најавите за регулација на онлајн порталите?!

  Напишано од: - May 9, 2014
  „Соодветен режим на регулација“. Вака ги опиша првиот човек на Агенцијата за медиуми и аудио-визуелни медиумски услуги, Зоран Трајчевски, во интервју за порталот Прес24, мерките кои според него би требало да се преземат за регулација на...
 • За 10 години изгубивме цела Пелагонија

  Напишано од: - May 8, 2014
  Секоја година имаме се помалку и помалку обработлива површина. Оваа негативна тенденција сериозно му се заканува на македонското земјоделство. Можно е земјава да остане без храна. Лазар Иванов, жител од Штип секој петок доаѓа на градскиот...
 • Украина и завршените избори го забрзуваат процесот за името

  Напишано од: - May 6, 2014
  За шест недели македонскиот и грчкиот претставник во спорот за разликите за името, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис два пати се сретнаа со посредникот Метју Нимиц. Попладнево во Њујорк заврши и втората средба што се случи ...
 • Политичката криза штетна за евроинтеграциите

  Напишано од: - May 6, 2014
  Со вчерашното потпишување на изјави на нотар од кандидатите за пратеници на СДСМ, стана извесно дека ќе се реализираат најавите за неприфаќање на освоените пратенички мандати. Официјализирана е „комплицираната постизборна ситуација за Македонија“, како што ја...
 • Апатија и неважечки гласачки ливчиња

  Напишано од: - May 2, 2014
  Во последните парламентарни избори одзивот на гласачите достигна 62.96 проценти, што според познавачите на изборните процеси е бројка која го гарантира политичкиот легитимитет на изборниот процес. Во споредба со парламентарните избори од 2011 година, излезноста е...
 • Газда Нини, „рак-рана“ за македонското банкарство

  Напишано од: - Apr 28, 2014
  Контроверзна, криво поставена, ризична за банкарскиот систем… ова се атрибутите кои ја „красат“ некогаш третата по големина банка во земјава, Македонска банка. Произлезена од словенечка банка во 80-тите и 90-тите години, Македонска банка или македонската експозитура...