Денешна дата
25/02/2020

Дебата

 • ИНБОКС7 ДЕБАТА: ВЛАСТА ПОТВРДИ ДЕКА ПОЛОВИНА МИЛИОН ГРАЃАНИ СЕ ИСЕЛИЛЕ

  Напишано од: - Oct 29, 2014
  Марјан Забрчанец од невладината Младински образовен форум (МОФ), потсети на резултатите од последните истражувања: 45% од младите не ја гледаат својата иднина во Македонија, 60% од студентите во Македонија не ја гледаат својата иднина во државата....
 • Сите во пеколот

  Напишано од: - Oct 26, 2014
  Џон Есписито, врвен познавач на Христјанството и Исламот вели – „Добрите луѓе самите чинат добри дела. Лошите луѓе самите чинат лоши дела. Но, за да ги натерате добрите луѓе да чинат лоши дела, потребна е добра...
 • КОЈ ЌЕ РЕШИ ЗА ИМЕТО – ТЕХНИЧКА ВЛАДА?!

  Напишано од: - Oct 21, 2014
  Весник, што деновиве не е сместен во редовите на медиумите на СДСМ според критериумите на провладин неделник, во минатата неделна анализа, како да најавува дел од сценариото за враќање на опозицијата во Парламентот. На крајот од...
 • Страв до коски

  Напишано од: - Oct 18, 2014
  Ако сакате да владеете со луѓе држете ги под страв – вели славниот Пауло Коељо. Помина многу години, секоја полоша од претходната, а власта се посилна. Силна, не заради успесите туку по сеењето страв. Таа се...
 • ОД ВАШИНГТОН КРЕДИТИ, ОД БРИСЕЛ ХИПОТЕКИ – ГРУЕВСКИ НА ВЛАСТ

  Напишано од: - Oct 13, 2014
  Недела на нови „драмолетки“. Само што заврши политичката претстава „Дајнерс“ во барокниот МНТ, во режија на Шеќеринска, власта си го врати владеењето со театарот на апсурдот. Ден по доаѓањето на извештајот од ЕК, од чии оценки...
 • Гасоводна војна

  Напишано од: - Oct 11, 2014
  Стратегискиот балкански гасоводен проект Транс – јадранскиот гасовод – „TAP“ (Trans-atlantic Pipeline) станува реалност. Тоа е постигнато со долго лобирање на Атина, Тирана и Рим кај светските центри на моќ, но многу потпомогнати од кризата во...
 • Безбедноста на тест!

  Напишано од: - Oct 5, 2014
  Легендарниот султан Омар, имал ептен грдо лице. Затоа наредил да ги отстранат сите огледала од дворот. Но, сепак едно била заборавено во едно скришно место. Кога Омар случајно се погледнал, силно почнал да плаче, но брзо...
 • АТОМСКА БОМБА НА ЗАЕВ? ИЛИ ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ РАЗГОВАРАА – ТЕАТРАЛНО

  Напишано од: - Oct 4, 2014
  П.С. Невообичаено е текст да се пишува од крајот, од пост-скриптум, особено ако поврзувате личности и настани од мигот на една ноќ со неделите на исчекување. Но, регистрираната бурлеска едноподруго од бизнис-собирот во МНТ и театралноста...
 • ИВАНОВ ГИ НАЈДЕ ЏИХАДИСТИТЕ

  Напишано од: - Sep 26, 2014
  Претседателот на Македонија, од Њујорк, ни соопшти дека и во државава има џихадисти. Избран како глас на регионот, со драматичност и возбуда што неможеше ни логопетски да ја издржи, Иванов во ОН, во име на регионалните...
 • Цел свет ни е виновен

  Напишано од: - Sep 25, 2014
  Македонија од успешна приказна стана проблематична земја на Балканот, вели Андреас Ернст, долгогодишен известувач од Балканот за швајцарскиот „NCC“. Од први во регионот (дури пред Хрватска), стасавме до последни. Овај режим не врати 20 години назад....