Денешна дата
13/12/2019

Тема на неделата

 • Македонија испрати 100 тони хуманитарна помош за настраданите во Србија

  Напишано од: - May 19, 2014
  Конвој од пет шлепери и две возила на македонскиот Црвен крст со по 20 тони хуманитарна помош денеска точно напладне замина за Србија која деновиве се соочува со поплави од невидени размери. Околу 20 тони конзервирана...
 • Политички јазол: Лидерски средби и емисари пак се во игра

  Напишано од: - May 15, 2014
  По 18 Конгрес на СДСМ на кој актуелното раководство доби поддршка отворени се сите опции како партијата ќе дејствува понатаму. Сепак, смета политичкиот аналитичар Алберт Муслиу се’ поизвесно е дека ќе има преговори во кои ќе...
 • Што после конгресот на СДСМ?

  Напишано од: - May 8, 2014
  Единствена сигурна  работа непосредно пред конгресот на СДСМ што се одржува во недела е дека тој нема да биде мирен и досаден. Долгогодишниот партиски претседател Бранко Црвенковски го поттикна испливувањето на несогласувањета во јавноста. Откако изјави...
 • Говорот на омраза го замени новинарскиот речник

  Напишано од: - May 3, 2014
  Во длабоко поларизирана атмосфера, медиумите годинава ги дочекаа разочарувачките оценки на американската организација „Фридом Хаус“ кои ја рангираа Македонија најдолу на листата според слободата на медиумите, споредено со земјите од регионот. Лошите оценки само се надоврзаа...
 • (Не) Законски игри со минималната плата?!

  Напишано од: - Apr 30, 2014
  Работодавците го изигруваат Законот за минимална плата со тоа што на работниците им исплаќаат помалку средства од предвиденото, обвинуваат од граѓанскиот сектор. Ова го објаснуваат со фактот дека платите треба да ги содржат и другите ставки...
 • ОБСЕ/ОДИХР: Немаше јасно одвојување на партијата од државата

  Напишано од: - Apr 29, 2014
  Ефикасно спроведени избори на денот на гласањето, со почитување на основните слободи а кандидатите имаа можност да ја водат без попречувања кампањата. Но недостатоците забележани во првиот круг од претседателските избори пред две недели или се...
 • Груевски пред сериозни политички проблеми

  Напишано од: - Apr 28, 2014
  Македонија влегува во политичка криза. Ова е оценката на аналитичарите со кои разговаравме откако избирачкиот ден вчера резултираше со  повлекување на СДСМ и голема победа на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера,...
 • Партиските програми како (не)задолжителна литература

  Напишано од: - Apr 22, 2014
  Деновиве до рацете на речиси сите стигнаа партиските програми. Се делат насекаде, на митинзите, пазарчињата, во весници, по врати. Повеќето партии визијата за земјава ја нудат на десетици или пак стотици страници, но се поставува прашањето...
 • Секое семејство посиромашно за 5000 денари

  Напишано од: - Apr 16, 2014
  Од 2010 година досега трошоците за живот за едно четиричлено семејство пораснале за 4.100, додека просечната плата во истиот период се намалила за 600 денари. Ова значи дека секое семејство за 4 години е осиромашено за...
 • Нови избори, слични забелешки

  Напишано од: - Apr 14, 2014
  Во првичниот  извештај на ОБСЕ/ОДИХР  за гласањето од првиот круг претстедателски избори се наведува дека основните слободи биле почитувани, изборите биле ефикасно администрирани, а кандидатите можеле слободно  да ја водат кампањата. Сепак тие забележуваат дека пристрасното...