Денешна дата
19/02/2019

Тема на неделата

 • Дали Груевски ќе оди в затвор со пратеничката функција?

  Напишано од: - Nov 6, 2018
    Претседателот на Комисијата за мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски рече дека е рано да се прогнозира што ќе се случи во Собранието. Експертите велат дека Груевски како пратеник би можел да замине во затвор и...
 • УКИМ без статут, студентите без свои претставници

  Напишано од: - Nov 1, 2018
  Пишува: Теодора Цветковска   Помина половина година од  донесувањето на новиот Закон за високо образование, но Статутот на УКИМ се уште е заглавен во собраниските лавиринти. Имено, за да се дојде до студентски избори, како и...
 • Многу очекувања од законот за високо образование

  Напишано од: - Apr 11, 2018
  Автор: Ангела Рајчевска Дали новиот Закон за високо образование ќе ги зајакне универзитетите или е во функција дневно-политичките потреби?  Иако имаат забелешки, професорите велат предлогот е добра основа за подобрување на квалитетот на високото образование. „Силни...
 • Полни клупи – празни ранци, еден учебник на 5 ученици

  Напишано од: - Sep 25, 2017
  Основното училиште ,,Димитар Поп Георгиев Беровски” од Скопје чека на зборот даден од Министерството за образование и наука додека другарчињата се снаоѓаат меѓу себе. ,,Чекаме од министерството. Нѝ дадоа збор. Некој од колегите видел информација на...
 • Охрид се празни, туристите откажуваат резервации

  Напишано од: - Jul 8, 2017
  Ангела Рајчевска Страв и паника меѓу охриѓани по последната серија земјотреси регистрирани во последните 24 часа. Но и кај странските туристи кои ги откажуваат резервациите. Од туристичката агенција Фибула велат дека случувањата со земјотресите не ги...
 • ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ – ДАЛИ ЌЕ ПРОДОЛЖИ НЕЕТНИЧКОТО ГЛАСАЊЕ?

  Напишано од: - May 15, 2017
  автор: Џелал Незири Претстојните локални избори се очекува да бидат забележани со уште еден голем чекор кон неетничкото гласање. По парламентарните избори од декември минатата година, кога Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) доби рекорден број на...
 • Уште пет деца заболеа од рак во Битола

  Напишано од: - Dec 9, 2016
    автор: Канал 77 Во последните шест месеци пет деца заболеле од рак во Битола. Четири од нив се со тумор на мозокот. Граѓаните вината ја префрлаат на загадениот воздух, која стана една од најжешките политички...
 • Шверцерите со бегалци заработија милијарда евра

  Напишано од: - Sep 1, 2015
  Балканската рута на шверц повторно има „роба“ за шверцување. Овој пат тоа се луѓето од Сирија. За ветената Германија, сириските бегалци, само од почетокот на годината, на турските шверцери им имаат платено од половина до една...
 • Лојане повеќе не е мека на шверцерите со луѓе

  Напишано од: - Aug 31, 2015
  Во Куманово состојбата беше порелаксирана. Застанавме прво на железничката станица. Вработен во Македонски Железници, по име Виктор не информираше до каде е возот и дека за половина час ќе биде во Куманово, а за околу 40...
 • По патот на мигрантите: Германија виа Гевгелија

  Напишано од: - Aug 27, 2015
  Гевгелија, oвој јужен Македонски град, изминативе неколку години беше синоним за коцкање. Но, рајот за коцкарите се претвори во пекол за стотици илјади бегалци и за македонските полицајци. Рано утро, 4 часот. На железничката станица во...