Денешна дата
21/03/2023

битола

 • Уште пет деца заболеа од рак во Битола

  by - Dec 9, 2016
    автор: Канал 77 Во последните шест месеци пет деца заболеле од рак во Битола. Четири од нив се со тумор на мозокот. Граѓаните вината ја префрлаат на загадениот воздух, која стана една од најжешките политички...
 • Битола: Златниот рид стана мрачна населба

  by - Dec 24, 2015
  автор: Агенција Мета И по пет години од најавата на проектот Златен рид, каде требаше да никне најлуксузниот кварт во Битола, со хациенди, згради, градинки и со други институции, таа населба со градот е поврзана само...
 • Студентски пленум: Зошто треба да се бориш со нас?

  by - Dec 25, 2014
  (ПРОТЕСТ, 26 декември, 14.00часот, Технички факултет Битола)   Образованието низ годините се трансформираше во фабрика, во која што ние пополнуваме квоти и норми, трчајќи од еден до друг шалтер, мотајќи се низ лавиринтите на бирократијата –...
 • И СТУДЕНТСКИ ПЛЕНУМ – БИТОЛА ЌЕ МАРШИРА ВО СРЕДА

  by - Dec 9, 2014
  Студентската и пошироката јавност, прво беше разбранувана со квази-реформата наречена екстерно тестирање, како наводно квалитативна мерка. Но, екстерното тестирање, всушност експлицитно ја нарушува автономијата на универзитетите, а воедно го нарушува и елементарното човеково право – правото...