Денешна дата
15/11/2018

никола груевски

 • „Империја“ на корупција и на „спектакл“

  by - Nov 14, 2018
  Пишува: Бардуљ Заими   Поранешниот премиер Груевски останува недостапен за органите за правда. Тој требаше лично да ја прими одлуката за отпочнување на издржувањето на двегодишната затворска казна за злоупотреба на службената должност во случајот за...
 • ГРУЕВСКИ СЕ ЈАВИ НЕ ВО ЗАТВОРОТ, ТУКУ ОД БУДИМПЕШТА

  by - Nov 13, 2018
  Од долгогодишен лидер и еднодецениски премиер, Никола Груевски сега има статус на бегалец. Груевски во Будимпешта за азил најверојатно ќе му се обрати на неговиот пријател, унгарскиот премиер Виктор Орбан. Ако не се работи за наместени...
 • Дали Груевски ќе оди в затвор со пратеничката функција?

  by - Nov 6, 2018
    Претседателот на Комисијата за мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски рече дека е рано да се прогнозира што ќе се случи во Собранието. Експертите велат дека Груевски како пратеник би можел да замине во затвор и...
 • Груевски: Македонија била мета на странска разузнавачка служба

  by - Feb 25, 2015
  На денешната прес-конференција премиерот Никола Груевски истакна дека шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија и дека Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба. -Снимано било со...
 • Професорски пленум: Соопштение за јавност

  by - Feb 7, 2015
  Професорскиот пленум беше дел од делегацијата која на барање на Ректорот на УКИМ оствари средба со Премиерот Груевски и неговиот тим. Во долгата дебата, претставниците на Професорскиот пленум, заедно со колегите и студентите ги афирмираа клучните...
 • „Пуч“, игри и видеоленти

  by - Feb 4, 2015
  автори: Арта Љатифи Тахири Бојан Шашевски Дневно- политичките игри, притисоците и кампањата околу аферата „Пуч“ ќе се загреваат во периодот што ни претстои, а ќе следува и продлабочување на кризата и односите во политичкиот врв, во...
 • Цел свет ни е виновен

  by - Sep 25, 2014
  Македонија од успешна приказна стана проблематична земја на Балканот, вели Андреас Ернст, долгогодишен известувач од Балканот за швајцарскиот „NCC“. Од први во регионот (дури пред Хрватска), стасавме до последни. Овај режим не врати 20 години назад....
 • Што се подготвува?

  by - Sep 12, 2014
  Генијалниот Ајнштајн, шетајќи по природата стигнал до една река над која висел импровизиран тесен мост. Славниот научник продолжил по мостот без да забележи дека истовремено од спротивната страна тргнал некој дебел човек. Кога се сретнале на...
 • СДСМ И ДПМНЕ ВО КОАЛИЦИЈА ГРУЕВСКИ И ЗАЕВ – ПОПУЛИЗАМ И(ЛИ) ИДЕАЛИЗАМ

  Ова е нестандардизиран новинарски текст е со два наслови, но во основа изразува, можеби само една  суштина за најновото пројавување на социјалдемократите. Тоа е  дневна тактика, без долгорочна програмска инвенција за легален и легитимен пораз на...
 • ГРУЕВСКИ… ЛИЦЕМЕРНО Е!!! (Меѓународна берза 6)

  Кој образ си го мазнеше македонскиот Премиер, седнат зад британското кралско семејство, зад претседателите, германскиот Гаук и францускиот Оланд? Груевски се најде на „селебрити“ настан што беше дел од уште една манифестација за големо помирување на...