Денешна дата
14/11/2018

топ

 • Оживеаја најавите за регулација на онлајн порталите?!

  „Соодветен режим на регулација“. Вака ги опиша првиот човек на Агенцијата за медиуми и аудио-визуелни медиумски услуги, Зоран Трајчевски, во интервју за порталот Прес24, мерките кои според него би требало да се преземат за регулација на...
 • Што после конгресот на СДСМ?

  Единствена сигурна  работа непосредно пред конгресот на СДСМ што се одржува во недела е дека тој нема да биде мирен и досаден. Долгогодишниот партиски претседател Бранко Црвенковски го поттикна испливувањето на несогласувањета во јавноста. Откако изјави...
 • Изборна берза (5): ОБВИНИТЕЛ – „ПОСЛЕДНА БУДАЛА…“

  Државниот обвинител, пред Велигден веројатно вапцаше јајца. Среќа е што по изборите Зврлевски не ја славеше победата на ВМРО-ДПМНЕ во друштво со осудениот Амди Бајрам, како во познатата кич прослава и кулинарската полициско-бизнис маса, еден од...
 • Груевски пред сериозни политички проблеми

  by - Apr 28, 2014
  Македонија влегува во политичка криза. Ова е оценката на аналитичарите со кои разговаравме откако избирачкиот ден вчера резултираше со  повлекување на СДСМ и голема победа на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера,...
 • Газда Нини, „рак-рана“ за македонското банкарство

  by - Apr 28, 2014
  Контроверзна, криво поставена, ризична за банкарскиот систем… ова се атрибутите кои ја „красат“ некогаш третата по големина банка во земјава, Македонска банка. Произлезена од словенечка банка во 80-тите и 90-тите години, Македонска банка или македонската експозитура...
 • Изборна берза(4): ИНСОМНИА-ПОЛИТИЧКА НЕСОНИЦА

  Кампањата и изборните резултати се најновите манифестации на политичко-партиски тероризам во Македонија. Најпрвин со нелогичната постапка на ДУИ – против неконсензуален Претседател. Претходно, шест години со Владата на ВМРО-ДПМНЕ лукративно владееше, а Ахмети со Груевски не...
 • Партиските програми како (не)задолжителна литература

  by - Apr 22, 2014
  Деновиве до рацете на речиси сите стигнаа партиските програми. Се делат насекаде, на митинзите, пазарчињата, во весници, по врати. Повеќето партии визијата за земјава ја нудат на десетици или пак стотици страници, но се поставува прашањето...
 • Џабир Дерала: Во Избирачкиот список има хаос

  Инбокс7: Г-не Дерала, вашата невладина организација ЦИВИЛ учествуваше со околу 150 набљудувачи на овие избори. Може ли да ни кажете со какви нерегуларности се соочија вашите набљудувачи на терен? (Линк до видео) Дерала: -Имаше голем број...
 • Секое семејство посиромашно за 5000 денари

  by - Apr 16, 2014
  Од 2010 година досега трошоците за живот за едно четиричлено семејство пораснале за 4.100, додека просечната плата во истиот период се намалила за 600 денари. Ова значи дека секое семејство за 4 години е осиромашено за...
 • Изборна берза (2): ИВАНО(В)ИЗИЈА

  Професорот што стана Претседател, во вториот круг влегува како партиски фаворит. Др. Иванов пет години трагаше по своето јас, по политичкиот самоидентитет со кој требаше да биде репрезент на сите жители. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, вториот мандат...