Денешна дата
14/07/2020

топ

 • Груевски пред сериозни политички проблеми

  by - Apr 28, 2014
  Македонија влегува во политичка криза. Ова е оценката на аналитичарите со кои разговаравме откако избирачкиот ден вчера резултираше со  повлекување на СДСМ и голема победа на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчера,...
 • Газда Нини, „рак-рана“ за македонското банкарство

  by - Apr 28, 2014
  Контроверзна, криво поставена, ризична за банкарскиот систем… ова се атрибутите кои ја „красат“ некогаш третата по големина банка во земјава, Македонска банка. Произлезена од словенечка банка во 80-тите и 90-тите години, Македонска банка или македонската експозитура...
 • Изборна берза(4): ИНСОМНИА-ПОЛИТИЧКА НЕСОНИЦА

  Кампањата и изборните резултати се најновите манифестации на политичко-партиски тероризам во Македонија. Најпрвин со нелогичната постапка на ДУИ – против неконсензуален Претседател. Претходно, шест години со Владата на ВМРО-ДПМНЕ лукративно владееше, а Ахмети со Груевски не...
 • Партиските програми како (не)задолжителна литература

  by - Apr 22, 2014
  Деновиве до рацете на речиси сите стигнаа партиските програми. Се делат насекаде, на митинзите, пазарчињата, во весници, по врати. Повеќето партии визијата за земјава ја нудат на десетици или пак стотици страници, но се поставува прашањето...
 • Џабир Дерала: Во Избирачкиот список има хаос

  Инбокс7: Г-не Дерала, вашата невладина организација ЦИВИЛ учествуваше со околу 150 набљудувачи на овие избори. Може ли да ни кажете со какви нерегуларности се соочија вашите набљудувачи на терен? (Линк до видео) Дерала: -Имаше голем број...
 • Секое семејство посиромашно за 5000 денари

  by - Apr 16, 2014
  Од 2010 година досега трошоците за живот за едно четиричлено семејство пораснале за 4.100, додека просечната плата во истиот период се намалила за 600 денари. Ова значи дека секое семејство за 4 години е осиромашено за...
 • Изборна берза (2): ИВАНО(В)ИЗИЈА

  Професорот што стана Претседател, во вториот круг влегува како партиски фаворит. Др. Иванов пет години трагаше по своето јас, по политичкиот самоидентитет со кој требаше да биде репрезент на сите жители. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, вториот мандат...
 • Нови избори, слични забелешки

  by - Apr 14, 2014
  Во првичниот  извештај на ОБСЕ/ОДИХР  за гласањето од првиот круг претстедателски избори се наведува дека основните слободи биле почитувани, изборите биле ефикасно администрирани, а кандидатите можеле слободно  да ја водат кампањата. Сепак тие забележуваат дека пристрасното...
 • Помала излезност – повеќе гласови

  by - Apr 14, 2014
  Изборите вчера до гласачките кутии донесоа околу 150 000 граѓани помалку во однос на првиот круг од претседателските избори во 2009 година. Истовремено и покрај помалиот одзив кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ сериозно го зголемија...
 • Говор на омраза – политичарите со специјален речник во предизборието

  by - Apr 14, 2014
  Читаш текст кој ги отсликува речиси истите ставови како твоите за многу актуелни политички случувања. Се согласуваш со авторот околу проблемот за името, или пак за тоа каква треба да биде меѓуетничката политика. Како поддршка на...