22.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
НАУКА

Здраво Winamp, одамна не сме се виделе

Иако во значително изменето издание, Winamp сè уште е музички плеер, но сега со поддршка за подкасти, радио и стриминг сервиси, во издание кое можеби не е по сечиј вкус.

Приказната за Winamp е исто така приказна за развојот и промените во начинот на слушање дигитална музика. Во раните денови на интернетот, P2P услугите за преземање музика како Napster и првите mp3-датотеки, Winamp беше речиси синоним за десктоп музички плеер.

URL

Но, со текот на времето дојдоа промени и во 1999 година, нејзината матична компанија Nullsoft беше преземена од американскиот телекомуникациски гигант AOL. Во 2013 година имаа намера да го затворат Winamp, но белгиската компанија Radionomy го спаси од тоа, преземајќи го Winamp во последен момент.

После тоа, Radionomy стана Llama Group, класичниот Winamp е сè уште достапен за преземање, а според нивните информации, во моментов – во таа форма – во светот го користат 83 милиони луѓе. Сепак, време е за нова трансформација, веруваат во Llama Group, па (по долги најави) го лансираа својот нов производ: Winamp!

Отсега како веб апликација

Ова легендарно име сега носи музички веб-плеер, респонзивна веб-апликација која може да го обедини слушањето дигитална музика од повеќе извори. Покрај сопствената ексклузивна содржина поставена директно на својата платформа, како и радиоемисија или подкаст, Winamp наскоро ќе понуди поврзување на надворешни стриминг услуги и ќе донесе можност за репродукција на mp3 содржини од локалната библиотека.

Затоа, реинкарнацијата на иконскиот софтвер од 90-тите има за цел да стане централно место за слушање музика, без разлика од каде се презема. Сепак – некои останаа разочарани бидејќи тоа беше само веб-апликација, која делеше малку со софтверот што го знаеја и сакаа.

Новиот веб-плеер може да се најде ТУКА, а мобилните апликации, наводно базирани на класичната верзија на Winamp, се најавени за малку подоцна оваа година.

За оние кои сè уште ги претпочитаат класиците, најновата верзија на стариот десктоп Winamp за Windows е достапна ТУКА.

Related posts

ВИДЕО: SpaceX објави анимација од слетувањето на ракетата Starship на Марс

ninja

Вештачката интелигенција може да ја уништи демократијата

admin

Обичниот iPhone ќе биде без овие функции и во следните две генерации

ninja

Овој е најопасниот хакер на светот

admin

По обуката со Ф-35 пилотите изгледаат како да имаат 100 години

admin

Се вшештува борбата во вештачката интелигенција: Гугл го претстави PaLM 2, дали е подобар од GPT-4?

admin

Leave a Comment