38.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Ердоган разговарал со Вучиќ и Курти

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган разговараше со премиерот Албин Курти, кому му порача дека унапредувањето на дијалогот Косово-Србија е единствениот начин за воспоставување мир и стабилност во регионот, пренесува Инбокс7.

Во врска со ова, соопшти турското претседателство, според кое, Ердоган имал телефонски разговор со неговиот српски колега Александар Вучиќ.

„Претседателот Ердоган телефонски разговараше со претседателот на Србија Александар Вучиќ и со премиерот на Косово Албин Курти. Претседателот на Србија Вучиќ и премиерот Курти на Косово му честитаа на претседателот Ердоган за неговиот реизбор. Претседателот Ердоган за време на разговорите на кои се разговараше и за билатералните односи и регионалните прашања, во врска со случувањата на северот на Косово, рече дека обезбедувањето напредок во процесот на дијалог е единствениот начин за воспоставување траен мир и стабилност во регионот. Претседателот Ердоган истакна дека Турција е подготвена да го даде потребниот придонес во процесот на дијалог“, се вели во објавата.

Според соопштението, Ердоган истакнал дека Турција е подготвена да придонесе она што го заслужува во процесот на дијалог.

Related posts

СКОПЈЕ И СОФИЈА СО ЗАЕДНИЧКИ ПЛАН ЗА 4 ФЕВРУАРИ

ninja

Агелер: Нема законска обрска за ДУИ да биде дел од владата

admin

НАМЕСТО ЗАБРАНА, НОВИ БАРАЊА ЗА ХИДРОЦЕНТРАЛИ НА ШАР ПЛАНИНА

ninja

Самит ЕУ-З.Балкан во Тирана: Како да се поттикне економски развој?

admin

Радев со порака до Силјановска-Дафкова: Променете ја реториката

admin

Регулирање на пазар со ознака „гарантирана цена“

admin