14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Таткото-монструм изведен пред суд

Урош Пашајлиќ, кој својата осумгодишна ќерка ја држел затворена во стан во када, е изведен во Првиот основен суд во Белград, каде денеска ќе започне неговото судење. Тој е донесен со полициско комбе од притворот, каде се наоѓа од неговото апсење, пишуваат српски медиуми, пренесува Инбокс7.

Во обвинението против него, Пашајлиќ е обвинет дека долго време го држел девојчето во нехумани услови, кои се детално опишани. Но, во ниту еден дел од обвинението не се занимава со одговорноста на институциите за кои ова дете со години било невидливо.

Девојчето по раѓањето извесно време поминало во Детскиот дом во улицата Звечанска, бидејќи било утврдено дека и татко и и мајка и биле зависници од наркотици.

Не е познато дали детето се лекувало во здравствените домови Ѕвездара и Палилула, како и дали здравствените работници забележале знаци на насилство или родителска занемарување во однос на здравствената состојба на детето, дали е правилно вакцинирано и дали, доколку е забележано, насилство или запоставување пријавени во други надлежни институции.

Во обвинението што против Пашајлиќ го покрена Првото основно јавно обвинителство во Белград, според нашите неофицијални информации, стои дека Урош бил зависник од кокаин, дека често ја оставал девојката сама во станот без никаков надзор и родителска грижа.

Детето било пронајдено благодарение на пријавата на партнерот на Пашајлиќ во полиција, кого исто така го малтретирал.

 

Related posts

КРАЈНИОТ РОК ЗА ВИЗНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ЗА КОСОВО ПОМЕСТЕН ЗА 1 ДЕКЕМВРИ 2023

ninja

Законот за практиканство – мост меѓу младите и работодавачите, но недостига инспекциски надзор и јавна промоција

admin

Мицкоски за Алсат: Доказите за оската ДУИ, СДСМ и Груевски се во УСБ материјали

admin

Османи во Мостар се фати за гитара

admin

Инцидентот во Белград го вклучи „алармот“ кај македонските институции: Преку зајакната улога на стручните служби до побезбедни услови за учениците

admin

СРБИЈА НЕ СЕ СОГЛАСИ СО ОДЛУКАТА НА ЕУ ЗА САНКЦИИ ПРОТИВ ИРАН

ninja