2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Вучиќ за СНН: Не ни треба нова војна

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во понеделникот изјави дека сите кои учествувале во нападот на косовската полиција во Бањска на северот на Косово „ќе дадат отчет пред институциите на Србија“, пренесува Инбокс7.

Во интервју за американската телевизија Си-Ен-Ен, Вучиќ нагласи дека тука е и одговорноста на Милан Радојичич, еден од главните водачи на косовските Срби, кој ја презеде одговорноста за нападот на 24 септември.

„Србија, се разбира, ќе ги преземе одговорни сите луѓе кои извршиле криминални дејствија и се на наша територија. Милан Радојичиќ е на територијата на Србија и обвинителството ќе си ја заврши работата“, изјави Вучиќ.

Косовската полиција на 24 септември беше нападната од вооружена српска група во селото Бањске, општина Звечан, каде беше убиен полицаецот Африм Буњаку. Напаѓачите се засолниле во селскиот манастир, откако нанеле заседа на полициска патрола, од каде ја продолжиле пресметката со полицијата, а како резултат на тоа тројца од нив биле убиени.

Косовската полиција уапсила и привела тројца напаѓачи, а на местото по нападот пронашла извонреден арсенал оружје.

Радио Слободна Европа пишува дека Србија ги отфрлила обвинувањата на Косово дека била вмешана во овој напад кој косовските власти го опишаа како терористички.

Пет дена по нападот, Милан Радојичиќ ја презеде одговорноста за овој напад и поднесе оставка од функцијата потпретседател на Листа Срби – најголемата партија на Србите во Косово, која има поддршка од српската влада. Тој на 30 септември дал изјава во полиција „во својство на граѓанин“, додека случајот го презел Вишото јавно обвинителство во Белград.

Запрашан дали Србија ја повлече својата војска од границата со Косово откако САД ја повикаа минатата недела да го стори тоа, Вучиќ рече дека тие извештаи „не се целосно точни“ и рече дека српската армија имала 14.000 војници на границата со Косово пред години. .

„Пред неколку дена имавме помалку од 8.400, додека денес има 4.400, што е вообичаена бројка на персонал. Секогаш сме ги слушале инструкциите кои нашите партнери ги барале од нас да ја деескалираме ситуацијата, тоа го направивме и овој пат, иако немаше причина за поголема претпазливост“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека Србија е „последната земја на која и требаат тензии во Косово“.

„На Србија не и требаат војни и конфликти со НАТО. Сакаме поголемо присуство на КФОР, особено на северот на Косово“, рече Вучиќ.

Српската армија распореди свои војници долж границата со Косово, по нападот врз косовската полиција на крајот на септември. Сепак, претседателот на Србија на 29 септември тврдеше дека нивото на борбена готовност не е подигнато.

САД и Европската унија (ЕУ) изразија загриженост за распоредувањето на српските војници во близина на границата со Косово.

Радио Слободна Европа на 30 септември забележа движење на воен конвој на југот на Србија, од правец на Врање кон Ниш.

Related posts

САД обвинети за повлекување од НАТО сојузникот Албанија, додека Русија сака да го зголеми регионалното влијание

admin

КОВАЧЕВСКИ: И БЕЗ ДС ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО Е СТАБИЛНО

ninja

Зеленски бара повеќе авиони да се борат против руските воздушни напади

ninja

Намалените казни ќе влијаат и врз примената на ПИМ

admin

Парламентарни ибори на 8 мај, заедно со вториот круг претседателски: има ли договор меѓу партиите?

admin

Николоски: Курти е најпопуларниот албански политичар, тој е со сите што се против ДУИ и Ахмети

admin