30.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Дали Мицкоски се среќава со Ахмети?

Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, и лидерот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ си разменија меѓусебни обвинувања за нивните врски и односи со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пренесува Инбокс7.

Ковачевски јавно го праша Мицковски колку средби со Ахмети имал во последните шест месеци, без да даде дополнителни детали. Тој рече дека ВМРО-ДПМНЕ на Мицковски била “маче” во владината коалиција со ДУИ, а денес како опозиција е најголемиот критичар на партијата на Ахмети.

„Истите кои сега се однесуваат како лавови, 11 години беа како мачиња во коалиција со иста политичка партија – ДУИ за која денес зборуваат. Сакам да прашам дали можете да прашате и дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и членовите на неговото високо раководство споделуваат со јавноста колку пати во последните 6 месеци барале и успеале да се сретнат со лидерите и високите функционери на ДУИ и што разговарале на тие средби, ако ги имале“, рече Ковачевски.

ВМРО-ДПМНЕ, предводена од поранешниот премиер Никола Груевски, и ДУИ беа партнери во владината коалиција од 2008 до 2016 година. Беше одбивањето на ДУИ да ја продолжи коалицијата по изборите во 2016 година тоа што ја однесе ВМРО-ДПМНЕ во опозиција, иако победи во македонскиот политички блок. Одлуката на ДУИ да коалицира со СДСМ, партијата која освои два пратеници помалку, го отвори патот за Договорот од Преспа, со кој беше отстрането грчкото вето и земјата влезе во НАТО. Оттогаш, ВМРО-ДПМНЕ е најостриот критичар на ДУИ, а Ковачевски вели дека речникот на оваа опозициска партија е омекнат во последните 6 месеци.

Мицкоски, пак, негираше дека неодамна побарал или одржал каква било средба со Ахмети. Тој вели дека само јавно бара средба со лидерите, но и дека е подготвен да ги прифати работните групи за излез од политичкиот ќорсокак создаден со обврската да ги одобрат уставните измени до крајот на ноември.

„Бидејќи тој поставува прашања, претпоставувам дека го знае одговорот. Ниту сум побарал, ниту имам намера да побарам (средба со Ахмети), туку јавно барам лидерска средба на која повеќе од три децении сите лидери на парламентарните политички партии седнуваат и се договараат за датуми и рокови на избори“, рече Мицкоски.

Опозициските партии бараат лидерска средба за да се седне и да се договорат претседателските и парламентарните избори, чии редовни термини се следната година, но со неколку месеци разлика. Владата се изјасни дека е за регуларни избори и наместо на лидерска средба, датумот на изборите може да се разговара на ниво меѓу претставниците на политичките партии.

Ахмети, пак, минатата недела изјави дека предвремените избори не нудат решение и дека главна преокупација на земјата треба да биде обезбедувањето гласови за уставни измени.

„Изборите ќе се одржат во редовниот термин напролет следната година. Ако ВМРО се противи ДУИ да биде дел од власта, ние ја претставивме нашата силна волја и стоиме на тоа ветување – се повлекуваме од извршната власт во моментот кога ќе гласаат за измените на Уставот“, рече Ахмети.

Земјата има нешто повеќе од еден месец да ги усвои уставните измени, согласно францускиот предлог, со цел да се избегне блокирање на отворањето поглавја во процесот на преговори за членство во ЕУ. Овој документ, одобрен минатата година од парламентите во Скопје и Софија, го укина бугарското вето под услов етничките Бугари во Северна Македонија да бидат вклучени во уставот на земјата. Доколку не ги исполнат обврските од францускиот предлог, тогаш Северна Македонија нема да може да напредува во евроинтеграцискиот процес, додека само Албанија ќе ги продолжи разговорите.

Related posts

СЕ ПОВЕЌЕ ДЕЦА ОНЛАЈН СТАНУВААТ ЖРТВИ НА СЕКСУАЛНИ ЗЛОУПОТРЕБИ

ninja

Курти алармира: Радоичиќ планира нови напади на Косово

admin

САД денес ќе најават нови санкции за Русија

ninja

Уапсен додека пешки се движел низ автопат во Турција: Кој е Лупчо Палевски?

admin

Сопствениците скришно ги закопуваат своите миленици: Каде е предизборно ветената локација за погребување во Скопје?

admin

Молк од Финансиска полиција за предистрагата за Државна лотарија

admin