39.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

ГРЧКИ КАТИМЕРИНИ: Мицкоски трипати го изговори името “Македонија”

Премиерот на Северна Македонија во очекување трипати ја нарече неговата област како „Македонија“ на почетокот на дводневната парламентарна дебата што водеше до гласањето за неговата нова влада, пишува грчкиот весник Катимерини.

Според весникот, Христијан Мицкоски, 46-годишен поранешен професор по инженерство, вети дека ќе ги продолжи напорите на неговите претходници од левиот центар да ја чуваат малата балканска членка на НАТО во Европската унија.

Но, додава авторот, “понационалистичкиот тон на Мицкоски може да ги отуѓи соседните Бугарија и Грција, двете членки на ЕУ со моќ да го попречат пристапот на неговата земја во блокот од 27 нации.”

Се очекува Мицкоски лесно да биде избран на гласањето во недела, откако обезбеди поддршка од 78 пратеници во 120-члениот дом.

Неговата партија ВМРО-ДПМНЕ ја предводи коалицијата која освои нешто повеќе од 43 отсто од гласовите на изборите на 8 мај, освојувајќи 58 места – три помалку од владејачкото мнозинство. Мицкоски склучи коалициски договор со партијата на етничките Албанци ВЛЕН, и малата левичарска ЗНАМ, обезбедувајќи удобно мнозинство.

Според договорот, ВМРО-ДПМНЕ ќе има 15 министерски места, додека ВЛЕН и ЗНАМ ќе добијат шест, односно две.

Мицкоски беше советник за енергетски прашања на претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ во 2015-2017 година.

Неговите клучни домашни предизвици во владата ќе вклучуваат зајакнување на владеењето на правото, истовремено справување со корупцијата и сиромаштијата и заживување на забавената економија.

“Но, главното прашање ќе биде патот на Северна Македонија кон ЕУ, која е блокирана од Бугарија поради нејзините барања кандидатот да го измени својот устав за да го признае бугарското малцинство. Претходната левичарска влада вети дека ќе ја направи промената, но ВМРО-ДПМНЕ го осуди заветот како „капитулантски (на) бугарскиот диктат”, пишува Катимерини.

Северна Македонија влезе во НАТО во 2019 година, по историскиот договор со Грција кој стави крај на деценискиот спор околу културното наследство и историјата и видов дека малата земја го смени името од Македонија во Северна Македонија. Но, ВМРО-ДПМНЕ веќе јасно го покажа своето негодување за договорот, што може да ја загрози поддршката на Атина за пристапот на нејзиниот сосед во ЕУ.

“Новата претседателка на Северна Македонија, Гордана Силјановска Давкова – кандидат на ВМРО-ДПМНЕ – ги налути грчките и претставниците на ЕУ нарекувајќи ја нејзината земја „Македонија“ кога таа ја положи официјалната заклетва. Таа подоцна инсистираше на тоа дека има „човечко право“ да се однесува на својата земја како што сака”, пишува Катимерини.

Мицкоски неодамна изјави дека ќе го користи новото уставно име – Северна Македонија за време на заклетвата и на сите официјални средби и настани. Но додаде дека ќе се држи до Македонија во неформалните комуникации.

Преговорите за членство во ЕУ со Северна Македонија и со земја-кандидат Албанија започнаа во 2022 година и се очекува процесот да трае со години.

Според парламентарните правила, гласањето за владата мора да се одржи до недела на полноќ.

Related posts

Денков: Не се менува бугарската позиција кон РСМ

admin

Сликите на косовски борци на УЧК доминираат во Музејот во Сопот претставен дека е во чест на селаните убиени во 1944 година

admin

Шолц: ЕУ мора да го награди напредокот на С. Македонија

admin

ЗАКАНИТЕ НА АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ГИ КРЕНАА ИНСТИТУЦИИТЕ НА НОЗЕ

ninja

БЕКТЕШИ НЕ ОЧЕКУВА ПОСКАПУВАЊЕ НА СТРУЈАТА ЗА ГРАЃАНИТЕ ВО ПРВ И ВТОР БЛОК

ninja

Реагира ЕУ: Жалиме што Сиљановска-Давкова не го употреби уставното име

admin