22.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Проруски свештеник избран за нов патријарх на Бугарската православна црква

Митрополитот Даниил Видински е нов патријарх на Бугарската православна црква (БПЦ) и митрополит софиски. Тој беше избран во неделата, 30 јуни, од делегатите на Патријаршискиот изборен црковен собор по вториот круг на кој противкандидат му беше митрополитот врачански Григориј.

Со гласовите на 69 од 138 делегати избран е човек кој се смета за проруски ориентиран, близок со Москва, на чело на автокефалната источноправославна јурисдикција со околу 6 милиони членови во Бугарија и еден до два милиони повеќе приврзаници надвор од земјата, пренесе Радио Слободна Европа на англиски јазик.

52-годишниот Даниил ја презема власта по смртта на патријархот Неофит во март.

Даниил ја нарече Украина агресор , во сегашната целосна инвазија на руските трупи на Украина. Тој, исто така, посочи дека Украина е креација на Владимир Ленин.

Даниил, исто така, го критикуваше затворањето на Руската црква во Софија минатата година и изрази револт по одлуката да се протера нејзиниот поглавар, архимандритот Васијан и уште двајца свештеници под сомнение за шпионажа.

Во вториот круг за Даниил гласаа 69 делегати, за Григориј 66, а имаше три неважечки ливчиња.

„Свесен за сопствената недостојност, верувам во Божјата промисла и во Божјата поддршка“, изјави новоизбраниот патријарх пред новинарите.

Изборот на бугарскиот патријарх доаѓа во време на судир меѓу вселенскиот патријарх Вартоломеј и Руската православна црква, која тој отворено ја критикува за споделување на одговорноста за руската војна во Украина, пренесе РСЕ на бугарски јазик. Рускиот патријарх Кирил ја поддржува воената агресија на Москва.

Односите беа затегнати и со одлуката на Вселенскиот патријарх во 2019 година да и даде автономија на Православната црква на Украина, која Московската патријаршија не ја признава.

Тогаш Даниил Видински јавно го нападна Вселенскиот патријарх и го поддржа ставот на Московската патријаршија, а Светиот синод се огради од неговите постапки, пишува РСЕ на бугарски јазик.

Related posts

ЗИГЗАГ: ОМРАЗАТА КАКО АДУТ ЗА ПОБЕДА НА ИЗБОРИ

admin

ВИДЕО / Жестока прва дебата Биден-Трамп: Кој победил?

admin

Има ли корупција во договорот со „Бехтел и Енка“?

admin

Почина Тото Котуњо

admin

Снимка од возилата на грабнувачите отвори нови прашања

admin

Свесноста – најважна алка во заштита на приватноста и на личните податоци

admin