33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Рама: Химара е Албанија

Премиерот Еди Рама денеска изјави дека Химара, населен со мнозинство етнички грци, е Албанија и дека „никогаш не замислувал дека ќе го живее денот кога Химара некои луѓе ќе ја поделат на „наши и нивни“.

„Химарјотите биле историски прво химарјоти, дури си сакале сами да направат република,. Како се чувствуваме сега кога Химара за некои е со Тирана, а за некои со Атина“, рече Рама.

Премиерот истакна дека „ова се дел од политичките играчки со умот и срцето на луѓето“.

„Химара им припаѓа на Химарјотите и Химарјотите се тоа што се. Тие се слободни и во рамките на нивното право да се нарекуваат како што сакаат, но како и да се нарекуваат врз основа на нивното потекло, на крајот на краиштата се викаат Химарјоти и Химара, како Тропоја, како Саранда, како Ѓирокастро, како Валона, сите се Албанијаи, сите што живеат во Химара се државјани на Република Албанија, сите се еднакви и не постои, не може да постои во мојата имагинација дека можам да се поделам на некоја мајка и некоја маќеа, а потоа секој да избере која му е мајка, а која маќеа“, додаде тој.

Рама подвлече дека „Химара има многу богата и има нераскинлива историја“.

„Не можете да ја поделите приказната на Химара и да ја делите по желба на едно парче и да кажете не, ова е така, не, тоа е приказна, тоа е приказна, а она што го симболизира ова што го кажувам е лицето на Ванѓел Дуле. Каква работа има Ванѓел Дуља во Химара, освен како граѓанин на Република Албанија, како и секој друг и со кое право, со кое право му дава уста да поттикнува поделби и да зборува апсурди и да зборува глупости, кои немаат ништо да прават со секојдневниот живот на Химарјотите, ниту со секојдневниот живот на Албанците, ниту со секојдневниот живот на Грците, ниту со Албанија, тие се поврзани само со целите на некои многу мали луѓе кои имаат интереси за поделба и кои воопшто не му припаѓаат на овој век, доаѓаат од други векови, доаѓаат од најтемните територии на историјата“, додаде тој.

Премиерот рече дека секој може дома да носи кое знаме сака, но знамето на оваа република се чествува и почитува само со тоа што секој ден врши по една работа повеќе за оваа држава и за народот.

 

Related posts

Бајден: Нетанјаху мора да се промени, Израел ја губи глобалната поддршка

admin

Џезаири: Добро е ВМРО-ДПМНЕ да ги почека изборите а потоа да каже која партија не ја посакува во владата

admin

Ковачевски и Мицкоски во кампањи за иднината на Македонија

ninja

Ги читаат ли македонските власти бугарските писма до САД?

admin

Франција не сака канцеларија на НАТО во Јапонија

admin

АРД за Северна Македонија: Вечна потрага по идентитетот

admin