33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Србите го слават Видовдан, инциденти на Косово

Српскиот премиер Милош Вучевиќ денеска изјави дека наместо во Грачаница и Газиместан се собрале во царскиот град Крушевац бидејќи нема почитување на меѓународното јавно право и правда и дека на посебна владина седница разговарале за четири клучни теми, јави Тањуг.

„На денешната посебна седница на владата допревме или разговаравме за четири теми кои се клучни за денешното работење – прашањето за внатрешната и надворешната безбедност, односно од делокругот и надлежноста на работата на МУП, Министерството за одбрана. , каде што беше даден краток извештај од министрите во тие ресори, потоа во областа на културата и се што прави Министерството за култура за зачувување на сите тие национални и идентитетски работи и прашања што ја красат и дефинираат нашата нација, прашањето за економијата, односно економијата“, изјави Вучевиќ по изложувањето на воена опрема и оружје.

Тој додаде дека економијата е моторот на развојот на државата.

Вицепремиерот на Србија, Александар Вулин, по повод Видовден, денеска во градското собрание во Крушевац се сретна со амбасадорот на БиХ во Србија, Александар Врањеш, од каде на сите Срби им го честиташе празникот Видовдан, посакувајќи му на српскиот народ единство и хармонија, национално обновување и раст.

„Србите на Видовдан во 1389 година, а потоа и во 1914 година, трајно ја избраа слободата и Србија, која ја чува својата слобода и независност, во никој случај нема да се откаже од Косово и Метохија и од Република Српска, но нема да се откаже од себе, од својата историја, чиј центар е Видовданскиот завет кој му дава целосно значење на српското национално битие, исто како и неговите традиционални пријатели како Кина и Русија, кои не поставуваат политички услови и барања за Србија“, рече Вулин.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на сите Срби им го честита Видовдан и истакна дека сака на тој ден кога ќе се потсетиме на минатото, да покаже колку Србија се променила, како губитничкиот дух станал победнички, со истата желба, амбиција и цел во иднина да ја смени Србија уште помоќна и поубедлива.

Во Косово пак, за време на славењето на празникот, косовската полиција уапсила србин, кој е однесен на информативен разговор, а полицијата не ги соопштува причините за неговото апсење. Косовските медиуми јавија дека по уапсениот имало потерница и бил обвинет за воени злосторства.

 

 

Related posts

ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БУГАРСКИОТ АМБАСАДОР Е НЕУМЕРЕН ГЕСТ

ninja

МЛАДИТЕ БАРААТ РАБОТА И ПОВИСОКИ ПЛАТИ ЗА ДА НЕ ЗАМИНАТ

ninja

Разунавачките служби ќе се спојуваат во една агенција

admin

Ќе продолжиме да го поддржуваме украинскиот народ, рече Бајден по телефонскиот разговор со Зеленски

ninja

“Моето сеќавање е добро, по ѓаволите”, гневно реагираше Бајден

admin

КОНФЛИКТОТ ВО ДУИ КУЛМИНИРА ВО ЧАИР

ninja