33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИКУЛТУРАНАСЛОВНА

На 88-годишна возраст почина писателот Исмаил Кадаре

Тажен настан се случи ова понеделник наутро. На 88-годишна возраст почина големиот писател на албанската литература Исмаил Кадаре. 

Се дознава дека големиот писател доживеал кардиореспираторен застој додека престојувал дома.

Големиот писател неколку пати беше номиниран за Нобеловата награда, а неговото име често се шпекулираше како можен добитник. Има особен придонес во албанската литература и е најпреведуваниот албански писател во различни земји. Неговото дело може да се чита на 45 различни јазици.

Кадаре (роден во Ѓирокастро, 1936 година) беше еден од најголемите современи писатели. Како писател се истакнува главно по проза, но има објавено и томови поезија и есеи. Започнал да пишува уште кога бил млад, прво поезија, со која станал познат, а потоа проза, станувајќи главен албански прозаист.

Исмаил Кадаре е лауреат на многу национални и меѓународни книжевни награди. Во 1992 година тој беше награден со Prix Mondial Cino Del Duca. Во 2005 година, тој ја добил „Меѓународната награда Мен Букер“, каде што неговото име било наредено заедно со други големи писатели, вклучувајќи ги и нобеловците како Гинтер Грас, Гарбиел Гарсија Маркез, Кензабуро Ое итн.

Претседателот на жирито одлуката за наградата на Кадаре ја оправда со зборовите: „Исмаил Кадаре е писател кој мапира цела култура: нејзината историја, желба, фолклор, политика, катастрофи. Тој е универзален писател со наративна традиција која потекнува од Хомер“.

Во 2009 година му беше доделена наградата за уметност на шпанскиот Принц од Астурија – најзначајната книжевна награда во шпанските земји и една од најпрестижните книжевни награди во светот. Во 2010 година, Исмаил Кадаре беше почестен во Италија со наградата Леричи грашок.

„Доделувањето на наградата Лерици грашок 2010 на авторот Кадаре – пишува во мотивацијата на наградата – значи улогата на поезијата и литературата како инструмент на слободата, станувајќи поддршка за сите луѓе во светот, кои се негирани основни слободи“.

Related posts

Ретка достоинствена прослава на независноста од една балканска држава

admin

ВИДЕО АНАЛИЗА: Лоша вест за Москва – Ердоган „слабее“ во анкетите

admin

Трилинг на ТВ24: Дел од експертите ќе работат „про боно“, дел со хонорари

admin

СРБИЈА ПРОТИВ ШВАЈЦАРИЈА: ВОЈНА ИЛИ СПОРТ?

ninja

Уште едена “бомба” на Коп, владата се брани

admin

ВИДЕО Во Скопје приведени тројца бивши борци на ИСИС

admin