Денешна дата
01/02/2023

Дебата

 • Изборна берза(6): ПОБЕДА НА ПОРАЗОТ

  Напишано од: - May 12, 2014
  СДСМ го победи Црвенковски. Со довербата на Конгресот, стекната без методите од битката за тронот во ВМРО-ДПМНЕ во урнатата скопска Панорама, Заев го врви патот на Груевски во развластувањето на лидерскиот мит на Георгиевски. Тоа што...
 • Криза или блеф

  Напишано од: - May 10, 2014
  Кралот Артур како замена за својата смртна казна, морал да пронајде одговор на прашањето: – Што сакаат жените? Прашувал кралици, принцези, чесни сестри, професорки, проститутки, но никако не добил соодветен одговор. Му рекле дека одговорот единствено...
 • Изборна берза (5): ОБВИНИТЕЛ – „ПОСЛЕДНА БУДАЛА…“

  Напишано од: - May 5, 2014
  Државниот обвинител, пред Велигден веројатно вапцаше јајца. Среќа е што по изборите Зврлевски не ја славеше победата на ВМРО-ДПМНЕ во друштво со осудениот Амди Бајрам, како во познатата кич прослава и кулинарската полициско-бизнис маса, еден од...
 • Трагични свадби

  Напишано од: - May 1, 2014
  Пред изборите Ахмети кажа дека на сака да прави свадба без невеста. Ама сепак направил свадба. Впрочен, сите направиле свадби. Едни со невести, други без нив, или пак невестата им завршила кај комшијата. Трети скришум и...
 • Изборна берза(4): ИНСОМНИА-ПОЛИТИЧКА НЕСОНИЦА

  Напишано од: - Apr 28, 2014
  Кампањата и изборните резултати се најновите манифестации на политичко-партиски тероризам во Македонија. Најпрвин со нелогичната постапка на ДУИ – против неконсензуален Претседател. Претходно, шест години со Владата на ВМРО-ДПМНЕ лукративно владееше, а Ахмети со Груевски не...
 • Споменик за Груевски

  Напишано од: - Apr 24, 2014
  Во древна Индија, еден алчен водач сакал да стане Бог. Го повикал главниот свештеник и му наредил – никогаш повеќе да не го спомне името господово, оти за глава ќе остабе понизок. Му вели – “зар...
 • Изборна берза (3): (САМО)ЦЕНЗУРА

  Напишано од: - Apr 20, 2014
  Опозицијата го извлече предизборниот адут. Со покажување документи, со транскрипт од телефонски дијалог меѓу двајца соговорници, социјалдемократите се обидуваат да ја детронизираат владејачката „фамилија“. Само ТВ Телма, 24 вести, Алсат, Утрински, неколку портали и интернет-страници, се...
 • Загубени години

  Напишано од: - Apr 17, 2014
  Дефинитивно Македонија се наоѓа пред вратите на пеколот. Таа наскоро ќе биде соочена со најтешката криза по 2001 година. Нејзината власт, не само што има газено по тоа што се нарекува основен демократски капацитет, туку што...
 • Изборна берза (2): ИВАНО(В)ИЗИЈА

  Напишано од: - Apr 15, 2014
  Професорот што стана Претседател, во вториот круг влегува како партиски фаворит. Др. Иванов пет години трагаше по своето јас, по политичкиот самоидентитет со кој требаше да биде репрезент на сите жители. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, вториот мандат...
 • Избoрна берза: ТАЈВАНСКИ ЛИЦИТАЦИИ

  Напишано од: - Apr 9, 2014
  Домашниот телефон неделава двапати ѕвонеше…, наутро и рано попладне. – Дали може неколку одговори…? – О, не…!!!! Анкетарите вртат, граѓаните сè поисплашени, ретко кој одговара на изборниот тест. Тие го знаат бројот од телефонот, фиксниот или...