Денешна дата
29/06/2022

власт

 • ПРИВАТИЗИРАНА ВЛАСТ

  by - Feb 15, 2019
  Пишува: Зоран Иванов   „Знае ли некој уште колку невработени во семејството има пратеничкава за да пресметам кога ќе дојдам на ред“? Ова е само зрнце од сатирични и шегобијни реакции или зрнце од револт и...
 • Шумолењето на народот и наглувоста на власта

  by - Nov 2, 2018
  Ќе се подразбуди ли актуелната политичка гарнитура или и таа, како непосакуван континуитет на уникатната македонска политичка матрица, ќе го потврди народниот впечаток дека – сите се исти?      Пишува: Зоран Иванов   Преспанскиот договор...
 • СКРОМНИ ЛИДЕРИ ИЛИ МАСКИРАНИ МИЛИОНЕРИ: КОЛКУ ТЕЖАТ ГРУЕВСКИ, ЗАЕВ, АХМЕТИ И ТАЧИ?

  by - Dec 17, 2015
  Груевски, Ахмети, Заев, Тачи… Ова се лидерите на четирите најголеми политички партии кои носат одлуки во името на сите нас, граѓаните. Нивните ставови секојдневно ги слушаме, но многу малку знаеме што се крие зад „фенси“ оделата...
 • Грдиот, чудниот и смешниот!

  by - Feb 1, 2015
  На еден прием се сретнуваат Мерлин Монро и Ајнштајн. Импресионирана од неговиот ум, светската актерка му се обратила на познатиот научник: – “Колку би сакала да имам дете кое ќе ја има мојата убавина а Вашиот...
 • Брод без компас и со пијан екипаж

  by - Jan 12, 2015
  Јадни новинари и уредници на корумпирани медиуми, како папагали по цел ден се приморани да го имитираат Груевски или Ставревски дека сме биле трета растечка економија во Европа!!! Економистите велат дека тоа може да случи само...
 • ДРЖАВЕН ИСПИТ ЗА ВЛАСТА

  “Ние сме студенти- не сме клиенти“. Маестрална порака на новата и зрела генерација, која ги започна своите маршеви за академската и човечка слобода. Нивното НЕ ја скрши агресивноста на Власта, многу поавтентично, посилно и поверодостојно од...
 • Режимот се подготвува за бегство?!

  by - Nov 16, 2014
  Изгледа дека Груевски веќе нема друг излез освен да са врати таму кај што ја започна својата метеорска политичка кариера, која доведе до катастрофална хаварија и која во историските анали ќе остане како невидено лудило. Тој...
 • Власта во колапс поради „бомба“

  by - Nov 9, 2014
  Заев пак ќе фрли „бомба“. Појасни дека поседува докази, после чија презентација во јавноста, премиерот Никола Груевски ќе мора во рок од три дена да поднесе оставка, а Македонија ќе треба да се срами од нив,...