Денешна дата
30/11/2022

грција

 • ДАЛИ МИЦОТАКИС ЌЕ ЈА УНИШТИ „УСПЕШНАТА БАЛКАНСКА ПРИКАЗНА“?

  by - Jul 9, 2019
  Новиот грчки премиер, Киријакос Мицотакис, беше еден од најжестоките противници за Преспанскиот договор. Се поставува прашањето дали сега ќе слегне реториката или пак промената на власта ќе значи и нови препреки за земјава во евроинтегративните процеси....
 • КОМПРОМИС ИЛИ ПОПУШТАЊЕ?

  by - Feb 5, 2019
  Пишува: Александар Кржаловски   Пред некоја недела, во колумната „Живот со Преспанскиот договор“ напишав дека „Преспанскиот договор е тука да остане“, односно дека со изгласувањето во двата Парламенти тој ќе стапи на сила и ќе почне неговата...
 • Национализмот како злоупотреба на патриотските чувства на граѓаните     

  by - Jan 28, 2019
  Пишува: Денко Малески   На љубопитната, возбудената и нетрпелива јавноста, што ќе се случи откога Македонија ќе стане членка на ОН, одговарав дека ќе славиме еден ден, но веќе наредниот, не чека голема работа. Меѓународното признавање...
 • ИСТОКОТ  НЕ  НЕ` ОТПИШУВА –  ЗАПАДОТ НЕ  НЕ` ЗАПИШУВА    

  by - Jan 25, 2019
  Политиката од граѓаните направи навивачки групи. На сметка на државата поттикнува подржувачи и противници на партиските елити.   Пишува: Зоран Иванов   Највозрасните граѓани уште се сеќаваат на 1948-ма. На времето на Информбирото, на сталинистичката блокада...
 • УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ – НАПРЕДОК НА ДРЖАВАТА ИЛИ ПРЕДАВСТВО

  by - Jan 10, 2019
  Што ќе донесат и што се очекува по усвојувањето на уставните измени? Безбедност и економски развој или губење на националниот идентитет? Политичарите, експертската јавност и граѓаните поделени во нивните ставови   Пишува: Светлана Унковска   Пред...
 • Жешка есен

  by - Aug 1, 2014
  Посредникот Нимиц, поаѓа од Њујорк со вреќа полн оптимизам, но на враќање вреќата му се наполни со песимизам. Страните во спорот не понудија решение туку само волја. Груевски како секогаш, вината ја бара кај некој друг....