Денешна дата
23/09/2021

дебата

 • Изборна берза(7): ДУИ – ДУВА

  Минатата година, кога челникот на ДУИ реализираше партиско-државна турнеја во соседството и во центрите на моќ за промоција на надворешно-политичките приоритети, Ахмети напиша колумна во Дневник: „Нема дилема дека треба да се движиме кон евроатланските интеграции....
 • Селфи од Радишани

  by - May 14, 2014
  Пишува: Ѓакуш Кабаши   Огромниот број корисници на општествените мрежи не можат да го избегнат напливот на селфи слики (на англиски, selphie, авто-слики со фотоапаратот на мобилните телефони), каде фокусот е на лицето на центарот на сликата. Држејќи...
 • Изборна берза(6): ПОБЕДА НА ПОРАЗОТ

  СДСМ го победи Црвенковски. Со довербата на Конгресот, стекната без методите од битката за тронот во ВМРО-ДПМНЕ во урнатата скопска Панорама, Заев го врви патот на Груевски во развластувањето на лидерскиот мит на Георгиевски. Тоа што...
 • Криза или блеф

  by - May 10, 2014
  Кралот Артур како замена за својата смртна казна, морал да пронајде одговор на прашањето: – Што сакаат жените? Прашувал кралици, принцези, чесни сестри, професорки, проститутки, но никако не добил соодветен одговор. Му рекле дека одговорот единствено...
 • Изборна берза (5): ОБВИНИТЕЛ – „ПОСЛЕДНА БУДАЛА…“

  Државниот обвинител, пред Велигден веројатно вапцаше јајца. Среќа е што по изборите Зврлевски не ја славеше победата на ВМРО-ДПМНЕ во друштво со осудениот Амди Бајрам, како во познатата кич прослава и кулинарската полициско-бизнис маса, еден од...
 • Трагични свадби

  by - May 1, 2014
  Пред изборите Ахмети кажа дека на сака да прави свадба без невеста. Ама сепак направил свадба. Впрочен, сите направиле свадби. Едни со невести, други без нив, или пак невестата им завршила кај комшијата. Трети скришум и...
 • Изборна берза(4): ИНСОМНИА-ПОЛИТИЧКА НЕСОНИЦА

  Кампањата и изборните резултати се најновите манифестации на политичко-партиски тероризам во Македонија. Најпрвин со нелогичната постапка на ДУИ – против неконсензуален Претседател. Претходно, шест години со Владата на ВМРО-ДПМНЕ лукративно владееше, а Ахмети со Груевски не...
 • Споменик за Груевски

  by - Apr 24, 2014
  Во древна Индија, еден алчен водач сакал да стане Бог. Го повикал главниот свештеник и му наредил – никогаш повеќе да не го спомне името господово, оти за глава ќе остабе понизок. Му вели – “зар...
 • Изборна берза (3): (САМО)ЦЕНЗУРА

  Опозицијата го извлече предизборниот адут. Со покажување документи, со транскрипт од телефонски дијалог меѓу двајца соговорници, социјалдемократите се обидуваат да ја детронизираат владејачката „фамилија“. Само ТВ Телма, 24 вести, Алсат, Утрински, неколку портали и интернет-страници, се...
 • Загубени години

  by - Apr 17, 2014
  Дефинитивно Македонија се наоѓа пред вратите на пеколот. Таа наскоро ќе биде соочена со најтешката криза по 2001 година. Нејзината власт, не само што има газено по тоа што се нарекува основен демократски капацитет, туку што...