Денешна дата
27/03/2023

никола груевски

 • Груевски престојува во луксузен хотел во периферијата на Будимпешта

  by - Dec 13, 2018
  Гуревски два дена ги полни медиумите со фотографии и видеа од Будимпешта Поранешниот премиер и во Унгарија има сопствен возач кој го чека во возилото додека тој јаде во елитни ресторани во Будимпешта Унгарските новинари имаат...
 • ГРУЕВСКИ ГИ МАТИ ОДНОСИТЕ НА МАКЕДОНИЈА СО УНГАРИЈА

  by - Nov 21, 2018
  Информациите дека бегството и азилот на Никола Груевски се целосно организирани од страна на унгарските власти го поставува прашањето дали по ваквиот исход е можно сериозно нарушување на односите меѓу Македонија и Унгарија. Поранешниот амбасадор Огнен...
 • Дали сакаме демократија или диктатура?

  by - Nov 19, 2018
  пишува: Денко Малески   Минатата недела, во интервју за  новата телевизија „Клан – Македонија“, Билјана Георгиевска, веднаш по објавувањето на веста за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски од Македонија, бара мое мислење. Одговарав онака како што...
 • „Империја“ на корупција и на „спектакл“

  by - Nov 14, 2018
  Пишува: Бардуљ Заими   Поранешниот премиер Груевски останува недостапен за органите за правда. Тој требаше лично да ја прими одлуката за отпочнување на издржувањето на двегодишната затворска казна за злоупотреба на службената должност во случајот за...
 • ГРУЕВСКИ СЕ ЈАВИ НЕ ВО ЗАТВОРОТ, ТУКУ ОД БУДИМПЕШТА

  by - Nov 13, 2018
  Од долгогодишен лидер и еднодецениски премиер, Никола Груевски сега има статус на бегалец. Груевски во Будимпешта за азил најверојатно ќе му се обрати на неговиот пријател, унгарскиот премиер Виктор Орбан. Ако не се работи за наместени...
 • Дали Груевски ќе оди в затвор со пратеничката функција?

  by - Nov 6, 2018
    Претседателот на Комисијата за мандатно имунитетни прашања Павле Богоевски рече дека е рано да се прогнозира што ќе се случи во Собранието. Експертите велат дека Груевски како пратеник би можел да замине во затвор и...
 • Груевски: Македонија била мета на странска разузнавачка служба

  by - Feb 25, 2015
  На денешната прес-конференција премиерот Никола Груевски истакна дека шпионажата ја вршеле професионалци од висок калибар кои биле високо обучени за такви дејствија и дека Македонија била таргет на прислушкување на странска разузнавачка служба. -Снимано било со...
 • Професорски пленум: Соопштение за јавност

  by - Feb 7, 2015
  Професорскиот пленум беше дел од делегацијата која на барање на Ректорот на УКИМ оствари средба со Премиерот Груевски и неговиот тим. Во долгата дебата, претставниците на Професорскиот пленум, заедно со колегите и студентите ги афирмираа клучните...
 • „Пуч“, игри и видеоленти

  by - Feb 4, 2015
  автори: Арта Љатифи Тахири Бојан Шашевски Дневно- политичките игри, притисоците и кампањата околу аферата „Пуч“ ќе се загреваат во периодот што ни претстои, а ќе следува и продлабочување на кризата и односите во политичкиот врв, во...
 • Цел свет ни е виновен

  by - Sep 25, 2014
  Македонија од успешна приказна стана проблематична земја на Балканот, вели Андреас Ернст, долгогодишен известувач од Балканот за швајцарскиот „NCC“. Од први во регионот (дури пред Хрватска), стасавме до последни. Овај режим не врати 20 години назад....