22.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

САД предупредија од руски кибернетски напади врз Украина

САД и Велика Британија предупредија во средата за нов малициозен софтвер кој ги напаѓа мрежните уреди, за коишто велат, дека најчесто ги користи Русија.

Предупредувањето доаѓа во време на зголемена загриженост дека Русија ќе користи кибернетски напади за да ја ослабе Украина, додека нејзината војска навлегува во два региони во источна Украина, дополнително зголемувајќи ги стравувањата од инвазија.

Американската агенција за кибернетска безбедност и безбедноста на инфраструктурата издаде советодавно известување за „организациите на Cyclops Blink, нов малициозен софтвер што го користат Sandworm и Voodoo Bear за таргетирање на мрежните уреди“.

Песочниот црв, познат и како Вуду Мечка, наводно е сајбер воена единица на руската агенција за воено разузнавање.

Британскиот Национален центар за кибернетика соопшти дека „индустриската анализа“ го поврза Cyclops Blink таргетирање мали канцелариски и домашни канцелариски мрежни уреди и дека е активен од 2019 година.

Откако заменик-советникот за национална безбедност на САД, Ен Нојбергер, претходно овој месец ги предупреди своите европски колеги дека Русија може да користи сајбер -напади за да ја дестабилизира Украина, украинската влада објави уште еден од серијата масовни руски кибернетски напади, затворајќи ги веб-страниците на некои банки, на Министерството за надворешни работи, службата за безбедност на Парламентот околу 16 часот по локално време.

Украинските власти соопштија претходно оваа недела објавија предупредувања на интернет дека хакерите се подготвуваат да извршат големи напади врз владините агенции, банките и одбранбениот сектор.

Related posts

Ахмети по средбата со Ескобар: ДУИ е подготвена да го води процесот

admin

СО БЛОК ТАРИФИ ПРОТИВ „ИТАРПЕЈОВЦИТЕ“ МЕЃУ ГОЛЕМИТЕ ПОТРОШУВАЧИ НА СТРУЈА

ninja

Путин го распределува нуклеарниот арсенал во Белорусија: Се е според планот

admin

Армијата ќе се поднови со хеликоптери „агуста“ од Италија

admin

Политиката не е најважна: Партиите што сакаат да дојдат на власт да се фокусираат на економијата – бараат бизнисмените во пресрет на изборите

admin

ЗОШТО ВО БУГАРИЈА ПАК ЕЧИ „МАКЕДОНИЈАААА!“

ninja