37.8 C
Скопје
21 јуни, 2024
Inbox7.mk

Category : ЕКОНОМИЈА

ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Корупцијата – круцијален проблем и болка за граѓаните, а јавните набавки „плодна почва“ за нејзино распространување

admin
Предизборните обраќања на политичарите ќе ги интензивираат флоскулите за борба против корупцијата. Но за да се справи македонското општество со неа, потребно е тие да...
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Води ли сметка државата за нашинците? Од 20.500 иселеници заинтересирани за гласање во 2011-та, тој број падна на 2.571

admin
„За какви било избори да се однесува, дијаспората е игнорирана и силувана во изборниот процес“ –овој коментар на соопштението дека иселениците нема да гласаат на...
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАСВЕТ

Нагел: Десничарскиот екстремизам – закана за економијата

admin
Сегашниот пораст на десничарскиот екстремизам во Германија претставува закана за просперитетот на земјата, предупреди шефот на централната банка Јоаким Нагел, јави DPA, пренесува Инбокс7. „Апелирам...
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Март изгор поскап од февруари- 1.000 евра месечно за храна

admin
Вредноста на синдикалната минимална кошница во март „опасно“ расте. Таа сега изнесува 58.998 денари и во споредба со февруари е зголемена за 1.522 денари. Цените...
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Фолксваген објави огромен профит

admin
Германскиот гигант за производство на автомобили Фолксваген забележа зголемен профит минатата година, профитирајќи од подобрувањата во секојдневниот бизнис, соопшти компанијата во средата, пренесува ДПА. Добивката...
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Ангеловски: Одреден квантум на вработени од јавниот сектор да се преусмерат во приватниот сектор

admin
Додека Северна Македонија добие влада со полн политички мандат која ќе може да носи какви било одлуки, може да поминат и две третини од годината,...
ВЕСТИЕКОНОМИЈАРЕПУБЛИКА

Зелениот картон не е пред укинување, но дали ќе поевтини?

admin
Над 21 милион евра платиле македонските граѓани за зелен картон за осигурување на возилата при патување во странство. Додека со години се заговара намалување на...
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

„Не“ за рудници во дворовите, не покрај нивите – Повик за гаранција за еколошки параметри во првата Стратегија за рударство

admin
Гаранција за почитување на еколошките начела –  бараат активистите за заштита на животната средина. Тие го поздравија носењето на првата македонска Стратегија за рударство, односно...