9.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk

Author : admin

ИНТЕРВЈУ

Таравари за Гласот на Америка: Единствениот пат на Северна Македонија е европскиот пат

admin
Глас на Америка: Господине Таравари, два конгреса на Алијанса за Албанците на растојание од само неколку денови. Вие го разрешивте господинот Зијадин Села, а тој...
АНАЛИЗА

По овонеделното судско сослушување на Џулијан Асанж, ова е јасно: екстрадицијата би значела смртна казна

admin
На високиот суд, адвокатите го поставија клучното прашање: како може разоткривањето криминал и тортура да биде полошо од нивното извршување?   Пишува: Данкан Кампбел /...
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Истражување на Политико: Фон дер Лајен ги привилегирала германските компании

admin
Урсула фон дер Лајен се сретнала повеќе со претставници на германски компании и субјекти во периодот додека ја извршува функцијата претседател на Европската комисија, откако...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ковачевски побогат од Џафери, вториот најбогат министер разрешен

admin
Поранешниот премиер Ковачевски е побогат од сегашниот Џафери за околу 400 илјади евра Претседателот на Собранието во техничката влада Јован Митрески пријавил имот кој е...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Првиот претседател беше избран од Собранието

admin
Одржувањето на парламентарните заедно со претседателски избори се гледа како една од причините зошто има голем број кандидати, анализира РСЕ. Од најголемите партии во македонскиот...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНА

Демири: Во предизборие нема промени во здравствениот систем

admin
Новиот министер за здравство, Илир Демири посочува дека до изборот на нова влада ќе работи исклучиво за непречено функционирање на здравствениот систем. Ако постизборно ја...
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

ДАВА – стравот на Германија од „партијата на Ердоган“

admin
Со денови Германија дебатира за основањето на нова партија. Се вика ДАВА. Критичарите забележуваат дека е продолжена рака на турскиот претседател Ердоган. Кој стои зад...