20.8 C
Скопје
7 јуни, 2023
Inbox7.mk

Author : admin

ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Остин до Кина: Не бараме конфронтација, но нема да се воздржуваме пред силеџиството

admin
Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, на највисокиот безбедносен самит во Сингапур викендов, ја охрабри Кина да ги држи отворени линиите на комуникација меѓу двете...
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Украина ги интензивира нападите долж граничните линии

admin
Борби се водат во неколку делови од линијата на фронтот на Украина во регионот Запорожје и Доњецката област, сигнализирајќи дека долгоочекуваниот украински напад можеби е...
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Незири: Не ЕУ, туку институциите се виновни за долгото чекање пред ЕУ

admin
Политичкиот аналитичар Џељал Незири вели дека властите не прават доволно напори за да ги изработат домашните задачи кои се услов за влез во Унијата. „Вината...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Пак сме пред „историска седмица“

admin
„Опцијата да нема договор е најлошо можно сценарио“, оценува аналитичарот Џелал Незири во пресрет на средбата Ковачевски-Мицкоски. Средба која може да биде историска за интеграцискиот...
ВЕСТИНАУКА

Вештачката интелигенција станува национална опасност, може да служи како алатка за терористите

admin
Креаторите на вештачката интелигенција треба да го напуштат својот „технолошки утописки“ начин на размислување, поради стравувањата дека новата технологија би можела да се користи за...
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

“Шпиономанија” во Русија, се интензивира потрагата по внатрешни непријатели

admin
Како што руската војна во Украина прерасна во егзистенцијален конфликт за Кремљ во изминатите 15 месеци, неговата потрага по внатрешни непријатели се интензивираше, со нагло...
НАСЛОВНАРЕГИОНСВЕТ

Столтенберг го убедува Ердоган да не го попречува членството на Шведска во НАТО

admin
Шефот на НАТО Јенс Столтенберг во неделата ја повика Анкара да се откаже од своето противење на обидот на Шведска да се приклучи на одбранбената...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Ердоган ја постави новата влада, елиминирани трите претенденти за негов наследник

admin
Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, во саботата го именуваше новиот кабинет на својата влада, оставајќи ги надвор трите познати имиња во турската политика: актуелниот министер...