17.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk

Category : ВЕСТИ

ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Истражување на Политико: Фон дер Лајен ги привилегирала германските компании

admin
Урсула фон дер Лајен се сретнала повеќе со претставници на германски компании и субјекти во периодот додека ја извршува функцијата претседател на Европската комисија, откако...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ковачевски побогат од Џафери, вториот најбогат министер разрешен

admin
Поранешниот премиер Ковачевски е побогат од сегашниот Џафери за околу 400 илјади евра Претседателот на Собранието во техничката влада Јован Митрески пријавил имот кој е...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Првиот претседател беше избран од Собранието

admin
Одржувањето на парламентарните заедно со претседателски избори се гледа како една од причините зошто има голем број кандидати, анализира РСЕ. Од најголемите партии во македонскиот...
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

ДАВА – стравот на Германија од „партијата на Ердоган“

admin
Со денови Германија дебатира за основањето на нова партија. Се вика ДАВА. Критичарите забележуваат дека е продолжена рака на турскиот претседател Ердоган. Кој стои зад...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

„Трка за Водно“: Расте бројот на кандидати за претседател

admin
Против актуелниот претседател на државата Стево Пендаровски ќе трчаат Гордана Силјановска-Давкова, Бујар Османи, Билјана Ванковска, Арбен Таравари, Стевчо Јакимовски и Максим Димитриевски. Министри, пратеници, професори...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Пендаровски ја доби поддршката на СДСМ за втор мандат

admin
Партиите ги обелоденија кандидатите со коишто ќе се обидат да ја освојат довербата на гласачите на пролетните избори за претседател на државата. Претседателот Стево Пендаровски...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Кој ќе ги вкрсти копјата со Таравари?

admin
Пропадна планот на владината коалиција да излезе со консензуален кандидат за претседател. Целта на кандидатурата на Арбен Таравари, според аналитичарите, е да се расипе политичкиот...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Уставните измени ќе ја кројат владината коалиција

admin
Претседателскиот кандидат поддржан од опозицискиот Европски сојуз за промени, Арбен Таравари, го релативизираше влијанието на косовскиот премиер Албин Кури врз одлуките на опозициските партии на...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Шлаканицата од Уставен, ветер во грб за новинарите: Државата не ги заштитила за време на „крвавиот четврток“

admin
Повеќе од половина деценија трае борбата за правда на новинарите кои известуваа од Собранието за време на „крвавиот четврток“ – настанот кој ја разниша македонската...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

„Најди ме“ како засилување на институциите – Како функционира првата страница за рано предупредување за исчезнати?

admin
Исчезнувањето на малолетната скопјанка, Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски го актуелизираше прашањето за отсуството на организиран систем за алармирање за исчезнати лица и ги...