25.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk

Category : КУЛТУРА

ВЕСТИКУЛТУРА

ЛИКОВНА КОЛОНИЈА ГАЛИЧНИК 2023: Колонизација/Деколонизација на природата

admin
Од 12-20 август во Галичниќ ќе се одржи „Ликовната колонија 2023“, каде учесници ќе бидат видни ликовни уметници од земјата, регионот и светот, јавува Инбокс7....
ВЕСТИКУЛТУРА

Пијанистката Илинка Манова изведува дела од македонски автори низ САД

admin
По цели 22 години, Манова се врати на Охридско лето, каде имаше свој настап заедно со руско-американскиот виолинист Игор Пикајзен. Вели дека огромно задоволство ѝ...
ВЕСТИКУЛТУРА

Џон Малкович настапи на Охридско лето, Античкиот театар исполнет до последно место

admin
Американскиот и светски познат актер, Џон Малкович настапи во главната улога на претставата „Пеколна комедија: Исповеди на серискиот убиец“, која е спој меѓу класичната музика...
КУЛТУРА

Павилјон на Република Северна Македонија 18. Интернационална архитектонска изложба – La Biennale di Venezia

admin
Подготовките за проектотот „Лабораторија од минатото за иднината: Приказни за Летната школа за архитектура во манастирот Свети Јоаким Осоговски, 1992 – 2017“, како национален претставник...
КУЛТУРА

Промоција на монографијата посветена на животот и творештвото на скулпторот Анета Светиева

admin
Слоевитоста на животот и комплексноста на творештвото на Анета Светиева, вкрстување на нејзините животни тешко проодливи патишта и ситуации со нејзиното дело, колку и да...
КУЛТУРА

Багери оштетија предисториска населба стара 8.400 години

admin
Оштетувањата се направени за време на подготовките на теренот за експлоатација на јаглен. Уништени се дел од предисториските ровови и градби. Археолозите апелираат да престане...
КУЛТУРА

Во Ватиканската библиотека откриен фрагмент од Библијата избришан пред 1.500 години

ninja
Австриски научник дошол до неверојатно откритие во Ватиканската библиотека – ново поглавје од Библијата во превод на класичен сириски јазик, кое било избришано пред повеќе...
КУЛТУРА

„Матица македонска“ го објави романот посветен на љубовта на Гоце Делчев и Јанка Каневче

ninja
Во издание на „Матица македонска“ од Скопје излезе од печат романот „Ако се родат некакви чувства“ од Блаже Миневски, посветен на љубовта на Гоце Делчев...