11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk

Category : РЕПУБЛИКА

ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Шлаканицата од Уставен, ветер во грб за новинарите: Државата не ги заштитила за време на „крвавиот четврток“

admin
Повеќе од половина деценија трае борбата за правда на новинарите кои известуваа од Собранието за време на „крвавиот четврток“ – настанот кој ја разниша македонската...
ЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Дел од парите од кладилниците да завршат за заштита на македонското културно наследство

admin
Пишува: Виктор Вукановски Еден до два милиони евра од парите што ги врти бизнисот сo игри на среќа, да се наменат за зачувување на нашето...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

„Најди ме“ како засилување на институциите – Како функционира првата страница за рано предупредување за исчезнати?

admin
Исчезнувањето на малолетната скопјанка, Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски го актуелизираше прашањето за отсуството на организиран систем за алармирање за исчезнати лица и ги...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Субвенционирање на платите не е за цел приватен сектор туку само за три гранки

admin
„Преку деветтиот пакет антикризни мерки, вреден 662 милиони евра, обезбедуваме поддршка за зголемување на платите на работниците во приватните компании“ – оваа објава од владата,...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Свесноста – најважна алка во заштита на приватноста и на личните податоци

admin
Автор: Горан Наумовски Заштитата на личните податоци е човеково право и секоја држава е соочена со предизвикот да им ја обезбеди приватноста на своите граѓани. Пред...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

На Итната медицинска помош, итно ѝ требаат нови кадри: Бројот на тимови опаѓа, потребни се 52 нови

admin
Додека сѐ повеќе млади кои ја одбрале медицината како своја професија, ја напуштаат државата, македонскиот здравствен систем кубури со кадар во службите за итна медицинска...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Два конгреса на АА: Со Таравари вечерва, со Села во недела

admin
пред 22 ч. Битката со конгреси ја следи и шпекулативно лицитирање со претседателски кандидати. Дали Ахмети се вклучува во трката? Пред две недели тој изјави...
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ако сакаа функционерите уште во март можеа да си ги намалат високите плати

admin
Веќе девет месеци се чека законското решение за намалување на платите на 1260 функционери, кои со една одлука на Уставниот суд добија плати повисоки за...
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Сопствениците скришно ги закопуваат своите миленици: Каде е предизборно ветената локација за погребување во Скопје?

admin
Сопствениците на миленици се снаоѓаат како знаат и умеат за да ги закопаат откако ќе починат.  Кога ќе ги загубат милениците кои биле како дел...