22.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk

Category : ИНТЕРВЈУ

ИНТЕРВЈУНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Колозова: Ќе ги мобилизираме сите капацитети за европски реформи во образованието

admin
Реформите во образовниот систем се повеќе од потребни додека Болоњскиот процес мора да се спроведе, врли д-р Катерина Колозова во интервју за Инбокс7. Таа е...
ИНТЕРВЈУ

Таравари за Гласот на Америка: Единствениот пат на Северна Македонија е европскиот пат

admin
Глас на Америка: Господине Таравари, два конгреса на Алијанса за Албанците на растојание од само неколку денови. Вие го разрешивте господинот Зијадин Села, а тој...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНА

Демири: Во предизборие нема промени во здравствениот систем

admin
Новиот министер за здравство, Илир Демири посочува дека до изборот на нова влада ќе работи исклучиво за непречено функционирање на здравствениот систем. Ако постизборно ја...
ИНТЕРВЈУ

Германски пратеник: Војната мора да се префрли кон Русија

admin
Војната која Русија ја води против Украина, мора да се пренесе на руско тло, вели во интервју за ДВ, надворешнополитичкиот експерт на германската опозициска ЦДУ,...
ИНТЕРВЈУ

Рустеми: Изградбата на автопатот Кичево – Охрид е лош проект, но враќање назад нема

admin
Назад нема, напред не се знае крајот за изградба на автопатот Кичево – Охрид. Директорот на државни патишта Ејуп Рустеми тврди дека ова е пример...
ИНТЕРВЈУ

Грковска во Вашингтон: Се надевам дека црната листа на САД уште повеќе ќе се надополнува

admin
Глас на Америка: Вицепремиерке, дојдени сте во Вашингтон, пред се, за да присуствувате на Молитвениот појадок. Но, за време на вашата посета имате серија средби...
ИНТЕРВЈУ

Трендафилов: Веќе е донесена одлука за штрајк за платите во ФЗО

admin
Иако е непопуларна мерка, веќе е донесена одлука за штрајк поради најавеното намалување на платите во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО), вели претседателот на Сојузот...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНА

Зибери: Одбив да бидам технички премиер

admin
Граѓани се жалат до Народниот правобранител дека Министерството за внатрешни работи не го почитува законскиот рок за издавање на патни исправи. Омбудсманот Насер Зибер тврди...