5.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk

Category : СТАВ

СТАВ

Рефлексија за финансиите и економијата во време на повеќекратни кризи: најтешкото е зад нас

admin
Евалуација, добра стратегија, солиден план, инклузивен пристап, детално конструирани мерки и реализација. Тоа е патеката кон економскиот развој. Пишува: Фатмир Бесими  На почетокот на новата...
СТАВ

НОВОГОДИШНА: ОПШТЕСТВЕН КОНСЕНЗУС ЗА ПРОСПЕРИТЕТНА ИДНИНА

admin
Во текот на годината којашто изминува редовно ѝ се обраќав на јавноста, читателите, преку моите колумни. Иако, признавам, пишувам многу екстензивно и детално, како економист...
СТАВ

Протестите во Чашка – одбрана на “подземната коалиција” за Дака, Анѓушев, Самсоненко… и следните на “црната листа”

admin
Пишува: Ивон Величковски Прашање на време беше кога екс-премиерот Заев ќе излезе во одбрана на својот вицепремиер Анѓушев. Колега професор на Мицкоски, “угледен стопанственик по...
СТАВ

Фискално одржлив и таргетиран: Деветти пакет антикризни мерки за поддршка на најранливите и стопанството

admin
“Економијата не е егзактна наука, таа е комбинација на научни елементи и уметност”, рекол таткото на модерната економија, американскиот нобеловец, Пол Семјуелсон, потенцирајќи дека „првата...
СТАВ

Крстопат

admin
Пишува: Стефан Богоев Мачни денови! Ја пишувам оваа колумна во навистина тешко време. Денови, непосредно по убиството на малечката Вања. И колку и да сакаш...
СТАВ

Нација во шок!

admin
Како што нацијата се мобилизираше, така растеа надежите дека Вања ќе биде пронајдена жива. Дури и МВР се мобилизираше под јавен притисок, и кога објави...
СТАВ

Буџетот за 2024 година: Високи капитални расходи, натамошно намалување на дефицитот

admin
Пишува: Фатмир Бесими  Државниот буџет е најсеопфатниот програмски документ, предложен од Владата, а дискутиран и усвоен од народните избраници. Тој е приказ на сите политики,...
СТАВ

Милеј, поуките од неговата победа

admin
Кои се поуките за Македонија? Македонија не е банкротирана држава со 140 проценти инфлација, но е на пат натаму. Пишува: Сашо Клековски  „Десничарскиот кандидат Хавиер...