6.8 C
Скопје
2 март, 2024
Inbox7.mk

Category : АНАЛИЗА

АНАЛИЗА

На Полска повторно и се заканува тиранин. Овој пат Европа не смее да го тргне погледот

admin
Доналд Туск треба да ги убеди европските лидери да дејствуваат за да го одвратат Владимир Путин од натамошна агресија Пишува: Сајмон Тисдал / Гардијан  Неодамнешните...
АНАЛИЗА

Со Западот или против него, уште еднаш

admin
Никогаш во модерната ера не сме биле поблиску до нуклеарна војна, велат нуклеарните научници, кои сказалките на часовникот ги имаат поставено на 90 секунди до...
АНАЛИЗА

„Вирусот“ на поделби кај албанските партии

admin
Ова разгранување на албанските политички субјекти е малку парадоксално: некои се делат за да се обединат, додека некои се обединуваат за да се поделат. Пишува:...
АНАЛИЗА

Ако мораш да клоцнеш куче, гледај да е мало

admin
Пишува: Денко Малески Станувајќи од своите места, на крајот од заедничката прес конференција во собранието на Македонија, министерот за надворешни на Велика Британија Даглас Херд, кој...
АНАЛИЗА

Како ВМРО-ДПМНЕ (ќе) ги радикализира барањата на партиите на Албанците

admin
Контекстот во кој се одвива предизборната кампања содржи низа непознаници во поглед на ветувањата и барањата на одделни политички партии. Сепак, сметам дека уште сега...
АНАЛИЗА

Анализа на Дојче веле / „Обама момент”: Првиот премиер Албанец во Македонија

admin
Во случајот на премиер Албанец симболиката е силна дека нема забранети позиции за ниту еден граѓанин на оваа земја, без разлика на етничката припадност, велат...
АНАЛИЗА

Има ли движењето Самоопределување паналбански амбиции?

admin
Движењето Самоопределување не е регистрирано како субјект во Северна Македонија и не бара таму власт, велат претставници на оваа партија за Радио Слободна Европа (РСЕ)....