13.8 C
Скопје
21 февруари, 2024
Inbox7.mk

Category : РЕГИОН

ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Брегу: Западен Балкан ќе се приклучи на единствениот пазар на Европската унија

admin
Следната фаза за создавање заеднички регионален пазар ќе биде подготвена за одобрување од лидерите на следниот самит на Берлинскиот процес   „Идната перспектива на Западен...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Важна средба – на маса Планот за раст на Западен Балкан

admin
Со комбинацијата на реформи и инвестиции планот за раст има потенцијал да ја удвои економијата на Западен Балкан во следните 10 години. Од состанокот се...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Во Скопје се разговара за европската перспектива на регионот

admin
Лидерите од земјите од регионот денеска, 22 јануари, ќе одржат состанок во Скопје посветен на Планот за раст за Западен Балкан, усвоен од Европската Комисија...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Емитувањето на „Русија денес“ во Босна и Херцеговина дополнително ја усложнува политичката ситуација

admin
Делегацијата на ЕУ во Сараево наведува дека БиХ значително го подобрила усогласувањето со надворешната политика на ЕУ, но дека рестриктивните мерки на Унијата сè уште...
ВЕСТИРЕГИОН

Максим Саморуков, аналитичар: Русија не му нуди никаква позитивна агенда на Балканот

admin
Русија на Балканот поентира преку историските незадоволства и огорченост против Западот, како и преку етничките тензии. Русија не му нуди на Балканот никаква позитивна агенда....
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Незири: Мешањето на Курти во Македонија – опасен преседан

admin
Аналитичарот Џелал Незири смета дека поддршката за Курти е повеќе излив на незадоволство од корумпираните политичари, а не на платформата која што ја нуди. Најавите...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКАСВЕТ

Што не очекува во 2024 година?

admin
Покрај политиката, Германија ќе биде домаќин на Европското првенство во ракомет и фудбал во јануари и јули/август. Северна Македонија ги гледа и претседателските и парламентарните...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Вучиќ удри по демонстрантите, го обвини Западот за потикнување немири

admin
Српскиот претседател Александар Вучиќ повторно и се обрати на јавноста, по седницата на Советот за национална безбедност. Вучиќ им се заблагодари на припадниците на МУП,...
ВЕСТИРЕГИОН

Курти алармира: Радоичиќ планира нови напади на Косово

admin
Косовскиот премиер Албин Курти на 23 декември обвини дека поранешниот потпретседател на Српската листа и водач на септемврискиот вооружен напад во селото Бањска, Милан Радоичиќ...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

САД ја повикаа Србија да ги истражи наводите за изборни нерегуларности

admin
САД ја повикуваат Србија да ги истражи наводите на меѓународните набљудувачи за изборни нерегуларности, изјави на прес-конференција портпаролот на Стејт департментот Метју Милер. На прашањето...