30.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk

Category : РЕГИОН

ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

„Викнете го Клинтон“ – Деца, улици и фирми со имиња на личности заслужни за Косово

admin
1999 година донесе многу изненадувања за Сами Беголи, кој тогаш имаше 24 години. Ескалацијата на насилството во војната во Косово го принуди да го напушти...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

СРС го прогласува шампионот за регионална соработка за 2023

admin
Советот за регионална соработка (RCC) ќе го претстави добитникот на наградата „Шампион на регионалната соработка др.Ерхард Бусек“, на свеченост што ќе се одржи на 12...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Радев со порака до Силјановска-Дафкова: Променете ја реториката

admin
„Мојата порака до претседателот на Република Северна Македонија е дека Бугарија очекува брза промена на реториката и крај на говорот на омраза“, изјави претседателот Румен...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Албанија инсталираше „софистицирана“ мрежа на камери долж границата со Косово

admin
Албанија инсталираше „софистицирана“ мрежа на камери долж границата со Косово, обезбедена од британската влада во обид да го запре бројот на мигранти кои доаѓаат во...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Предложен новиот амбасадор на ЕУ во Скопје: Заминува Гир, доаѓа Рокас

admin
Жозеп Борел, високиот претставник на Европската унија, денеска номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Северна Македонија ќе биде коспонзор на резолуцијата за Сребреница во ОН

admin
Северна Македонија заедно со Соединетите Држави, Германија и други држави е коспонзор на резолуцијата во Обединетите Нации за прогласување на 11 јули за меѓународен ден...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Премиерот Џафери во Приштина, но не по покана на Курти

admin
Премиерот на Република Северна Македонија, Талат Џафери во Приштина, следната недела ќе престојува во официјална посета во Косово, на покана на претседателот на соседната држава,...
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Амбициите на Косово за Советот на Европа – блиску до целта или во пит-стоп?

admin
Косово може да направи чекор поблиску до членство во Советот на Европа на 16 април, бидејќи неговото Парламентарно собрание (ПССЕ) ќе го разгледува извештајот со...