37.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk

Category : НАУКА

ВЕСТИНАСЛОВНАНАУКА

Зошто пред земјотресите се појавува чуден светлосен феномен?

admin
Извештаите за „земјотресни светла“, како оние што се гледаат на видеата снимени пред петочниот земјотрес со јачина од 6,8 степени во Мароко, се враќаат со...
ВЕСТИНАУКАСВЕТ

Напорот на Русија да се врати на Месечината заврши со срамен крај

admin
Слика од мали, свежи кратери низ површината на Месечината сведочи за меѓународното брзање да се врати на Месечината со помош на роботски вселенски летала. Во...
ВЕСТИНАУКА

Пет начини како вештачката интелигенција може да го уништи светот

admin
Вештачката интелигенција веќе напредува со загрижувачко темпо. Што ако не притискаме на сопирачките? Експертите објаснуваат што ги држи будни ноќе, пишува Гардијан. Но, како, точно,...
ВЕСТИНАУКА

Мира Мурати од OpenAI: жената виновна за туркање на генеративната вештачка интелигенција во реалниот свет

admin
За Мира Мурати, главен директор за технологија на OpenAI, вечерта на 29 ноември не се разликуваше од која било друга. Таа вечер се врати дома...
ВЕСТИНАСЛОВНАНАУКА

Не симнувај апликација за Вештачка Интелигенција без да го прочиташ ова

admin
Разговорите со вештачка интелигенција се една од најжешките алатки за кои се дискутира во моментов. Како OpenAI, Google, Microsoft и други, многу компании прават своја...
ВЕСТИНАУКА

Вештачката интелигенција станува национална опасност, може да служи како алатка за терористите

admin
Креаторите на вештачката интелигенција треба да го напуштат својот „технолошки утописки“ начин на размислување, поради стравувањата дека новата технологија би можела да се користи за...
НАСЛОВНАНАУКА

ЕУ: Твитер го напушта доброволниот пакт за борба против дезинформациите

admin
Гигантот на социјалните мрежи, во сопственост на Илон Маск, е предупреден дека „остануваат обврските“ околу отстранувањето на лажните вести. Твитер и другите големи платформи ќе...