8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk

Category : ИНТЕРВЈУ

ИНТЕРВЈУНАСЛОВНА

Гарсија: Во преговарачкиот процес пречки може да има и од други земји

admin
Ја поддржуваме Северна Македонија во нејзиното барање и определба да биде полноправна членка на Европската Унија, уверува шпанскиот амбасадор Хозе Луис Лозано Гарсија во неделното...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

АНГЕЛА АГЕЛЕР ЗА „ЦРНИТЕ ЛИСТИ“: САД знаат дека тие лица биле вмешани во коруптивни активности

admin
Амбасадорка на САД Ангела Агелер, во интервју за емисијата „Стадион“ на Канал 77 зборува за повеќе актуелни прашања, како „епидемијата на корупција“, очекувањата од нови...
ИНТЕРВЈУ

Бочварски: Недозволиво е по 10 години градење на автопатот Кичево – Охрид да има свлечишта

admin
Актуелните предизвици околу просторното и урбанистичко планирање во Карпош, промените во Правилникот за урбанистичко планирање, автопатот Кичево-Охрид и состојбата со железниците се темите во неделното...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ѓорчев: Ќе направиме влада без СДСМ и ДУИ

admin
„Вратата е отворена, раката е подадена“, вели Ѓорчев за можноста за коалицирање со албанските партии Членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, во интервју...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНА

(ВИДЕО) Милошоски: Би било наивно да се смени Уставот само за да се отпочнат преговори за членство

admin
Глас на Америка: Господине Милошоски, учествувате на Парламентарниот трансатлантски форум овде во Вашингтон. Кои се прогнозите за Европа и за трансатлантската заедница? Антонио Милошоски: Главната тема...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНА

Спасовски: Убиствата се расчистуваат, за петте „мафијашки“ немаме докази

admin
Висок процент на расчистени убиства бележи МВР, но по убијците од „мафијашките банди“ се уште трага. За Министерот за внатрешни, Оливер Спасовски е битно што...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНА

Бесими: Постои неизвесност, но и јасна перспектива – Формулата ја сочинуваат конзистентни политики, поддржани дополнително со Планот за раст на ЕУ 

admin
Фатмир Бесими го водеше Министерството за финансии во најтешкиот можен период. Двајцата министри пред него, Драган Тевдовски и Нина Ангеловска, се повлекоа поради тешкотии во...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНА

Др. Алон Бен Меир: Ќе мора да се случи нешто од огромни размери на Блискиот Исток за да се промени оваа динамика

admin
Др. Алон Бен Меир е добар познавач на ситуацијата на Блискиот Исток. Во изминатите две децении, Бен-Меир беше директно вклучен во разни преговори во кои...
ВЕСТИИНТЕРВЈУНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Реџепи: Немаме “План Б”, уставните измени мора да поминат

admin
Како што се приближува крајот на ноември, надежите за имплементација на Францускиот предлог исчезнуваат. Обврската преземена со овој документ се уставните измени за вклучување на...