8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk

Category : ИНТЕРВЈУ

ИНТЕРВЈУ

ИДРИЗИ: НЕОПХОДНО Е ДЕПОЛАРИЗАЦИЈА НА ДИСКУРСОТ ВО ЈАВНИОТ ПРОСТОР

admin
Во интервју за Инбокс7, Програмскиот директор на Институтот за медиуми и демократија БИРС, Лорик Идризи, вели дека една од главните цели на проектот “Преку деполаризација...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Академик Беџети за Инбокс7: Ако платите и пензиите не се зголемуваат на ниво на инфлација, социјалната ситуација уште повеќе ќе се влошува

admin
Бранот поскапувања во Северна Македонија никако да престане. Ако основните животни трошоци за четиричлено семејство во август 2020 година биле 550 евра, три години подоцна...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНА

Реџепи: Бугарија не ни дава алтернатива освен руски гас

admin
На Скопје не влијаат многу дополнителните даноци што Софија ги наметна на рускиот гас што транзитира низ бугарската територија, туку долгорочниот договор што бугарскиот оператор...
ИНТЕРВЈУНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Николај Крастев: Уставните измени не се прават со бугарски диктат, Русија сака да го држи регионот надвор од ЕУ

admin
Аналитичарот и новинарот Николај Крастев е добар познавач на политичките процеси во Бугарија и регионот. Во интервју за Инбокс7 тој зборува за многу актуелни теми...
ИНТЕРВЈУ

Ескобар: Корупцијата е најголем проблем на Западен Балкан, вклучително и во Северна Македонија

admin
Северна Македонија треба да се погрижи нејзините закони не само да се во согласност со Уставот, туку и со европските очекувања и стандарди, вели специјалниот...
ВЕСТИЕКОНОМИЈАИНТЕРВЈУНАСЛОВНА

Пешевски од ССМ: Нема цена што ќе натера градежен работник да работи 60 часа неделно

admin
ССМ ќе ја оспори законската одлука со која работната недела би траела повеќе од 40 часа, уверува претседателот на Синдикатот за градежништво, Иван Пешевски. Во...
ИНТЕРВЈУ

Кирби: Фокусот на Г-7 е на војната во Украина и предизвиците што Кина продолжува да ги генерира

admin
Координаторот на националниот Совет за безбедност за стратешки комуникации Џон Кирби, во интервју за Гласот на Америка говори за посетата на претседателот Бајден во Јапонија,...
ИНТЕРВЈУ

Сефер Тахири: Дел од медиумите во С.Македонија се наклонети кон Путин

admin
Сефер Тахири е универзитетски професор, медиумски експерт и аналитичар. Во интервју за Инбокс7 тој вели дека во С.Македонија има медиуми кои се наклонети кон Русија...
ИНТЕРВЈУ

Што се крие зад последните тензии на северот од Косово

ninja
Со барикади, со повлекување на Србите од полицијата и другите јавни служби во северниот дел на Косово, српскиот претседател А.Вучиќ има намера да го одвои...