4.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
ЕКОНОМИЈА

Бектеши смирува: Струјата нема да поскапи

Министерот за економија, Крешник Бектеши e оптимист дека цената на струјата нема да расте и дека наскоро се враќа и дневната евтина струја, пренесува Инбокс7.

По средбата со министерот за надворешна трговија и економски односи на Босна и Херцеговина, Сташа Кошарац, Бектеши рече дека „граѓаните нема да плаќаат поголема цена од постоечката од 1 јули до крајот на годината“

Тој најави дека со министерот за финансии и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и другите членови од Енергетскиот совет во рамки на Владата наредниот месец ќе разговараат за новиот модел за пресметување на цената на електричната енергија, но независно каков ќе биде утврдениот модел, Бектеши е дециден дека поскапување на електричната енергија нема да има.

И првиот човек не Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски, вели дека е против тоа да се покачи цената на струјата. „Целта ни е да ја релаксираме ситуацијата со цената на електричната енергија. Противник сум цената да се зголеми во услови кога се изградени голем број на фотоволтаични електрани, кои помагаат да се намали увозот на струја во државата“, рече Бислимоски одговарајќи на новинарски прашања.

 

Related posts

Цените на храната „здивеа“ од мерките на Владата

admin

МФ: Издадена 22-та емисија Обврзници за денационализација на износ од 4,5 милиони евра

admin

ЕУ со нови 2.1 милијарди за развој на Западен Балкан

admin

Загриженост во Берлин: Германската економија падна во рецесија

admin

Бесими: Постигнавме договор со синдикатите за раст на платите, следи ребаланс на буџетот

admin

Само 52% од компаниите имаат веб-страница, а над 94% користат компјутер!

admin