9.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Германија – колкав дел од платата ви оди за кирија?

Според последните податоци на Сојузниот завод за статистика во Визбаден, 1,5 милиони домаќинства во Германија минатата година потрошиле повеќе од 50 отсто од нето приходот на кирија без режиските трошоци, пишува ДВ.

Дополнително 1,6 милиони домаќинства потрошиле меѓу 40 и 50 отсто од својот приход за кирија. Ова, како што заклучија статистичарите, значи дека 3,1 милион домаќинства во Германија се многу оптоварени со трошоци за домување над просекот.

Просечниот процент којшто 19,9 милиони домаќинства го издвојуваат за кирија е 27,8 отсто. Статистиката не покажува прецизно дали луѓето кои трошат натпросечна сума за стан се граѓани со средни приходи кои живеат во екстремно скапи недвижнини или граѓани со пониски приходи кои живеат во просечно скапи станови. Експертите, пак, претпоставуваат дека во најголем дел од случаите се работи за граѓани со помали примања. „Финансиското оптоварување на домаќинствата со пониски приходи е драматично, особено во поголемите градови“, вели Себастијан Далиен, научник од Институтот за истражување на макроекономија и економски раст (ИМК), институција блиска до фондацијата Ханс Боклер.

Тој вели дека е алармантен податокот дека минатите години е зголемен процентот на граѓани кои издвојуваат поголем дел од своите приходи за кирија.

Related posts

Саразин: Не го „мачев“ Мицковски, уставните измени да се изгласат час поскоро

admin

Вучиќ разговараше со Пич: И покрај провокациите од Приштина, остануваме посветени на мирот

admin

Руски новинар осуден поради интервју за Радио Слободна Европа

admin

Се заострува борбата Груевски-Мицкоски:

admin

Мицкоски за упадот во М-НАВ: Во нормална земја бандитите или ќе беа уапсени или ликвидирани

admin

КОВАЧЕВСКИ И ШОЛЕ РАЗГОВАРАЛЕ ЗА СТАБИЛНОСТА, ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ И ПОДДРШКАТА ОД САД

ninja