16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
АНАЛИЗА

Заострувањето на руските санкции од страна на Западот е знак на неуспех

Кремљ дава посилен економски отпор отколку што очекуваше Г7

Пишува: Лери Елиот / Гардијан 

Заострувањето на санкциите против Русија објавено на самитот на Г7 во Хирошима е доказ дека Западот останува цврсто зад Украина во нејзината битка против агресијата. Тоа е исто така знак на неуспех.

И покрај разговорите за брза победа, немаше нокаут удар во економската војна, а камоли знаци дека замрзнувањето на имотот, таргетирањето на олигарсите, барањето алтернативни извори на енергија и лишувањето на Русија од виталните компоненти доведоа до промена на мислењето во Кремљ.

Недостатокот на инстант успех не треба да биде премногу изненадувачки. Најраниот пример за употреба на санкции датира од античка Грција и оттогаш нивниот рекорд е измешан. Во најголем дел, вртењето на економската завртка имаше само скромно влијание. Понатаму, потребно е време – често со децении – за да функционираат мерките.

Без сомнение, Русија го чувствува влијанието на санкциите, но истото го чувствува и западот. Навистина, една од причините за преголемиот број на тврдења дека руската економија е блиску до колапс е тоа што западните креатори на политики знаат дека нивните гласачи страдаат од колатералната штета: поскапата енергија, зголемувањето на цените на храната и падот на животниот стандард.

И покрај сето тоа, јавната поддршка за Украина во земјите од Г7 останува солидна. Но, изминативе 15 месеци ги открија тешкотиите во поставувањето економска опсада на земја која е добро обдарена со природни ресурси и технички проблеми како Русија. Новите мерки се дизајнирани да ја нарушат способноста на Кремљ да набавува материјали за својата војска, да ги затвори дупките, дополнително да ја намали меѓународната зависност од руската енергија и да го ограничи пристапот на Москва до глобалниот финансиски систем.

Раните прогнози на Меѓународниот монетарен фонд дека руската економија ќе се намали за 8,5 отсто во 2022 година, оттогаш се ревидирани на пад од 2,5 отсто. ММФ очекува раст од 0,7% оваа година. Инфлацијата е на најниско ниво во последните три години од 2,3% – пониско отколку во САД, Велика Британија или еврозоната.

Па што се случува? Едно можно објаснување е дека работите се полоши отколку што изгледаат на површината. Има извештаи за одлив на мозоци на квалификувани работници и за недостиг на резервни делови. Ниту едното не би ја навело економијата веднаш да се распадне, но долгорочно тие би биле фактори – доколку не се решат – што би ја забавиле економијата.

Интересно е што некои Руси признаваат дека војната имала влијание. Минатиот септември, Институтот за национално економско предвидување на Руската академија на науките објави оценка во која призна дека шокот од санкциите влијаел на речиси секој дел од економијата. Се вели дека тешкотиите во добивањето суровини и компоненти се меѓу најакутните проблеми.

Во извештајот на РАС се вели: „И покрај екстремната сериозност на проблемите, властите успеаја прилично брзо да го запрат инфлацискиот бран во економијата, да спречат банкарска паника, да обезбедат непречено функционирање на системот за плаќања и да ја вратат рубљата на претходната стапка на размена со маржа“.

Три сомнителни претпоставки го поткрепија верувањето на Западот дека економската војна брзо ќе заврши. Првата е дека Русија би останала без пари и затоа нема да може да ја финансира својата воена акција.

Во реалноста, енергетските ембарга и замрзнувањето на руските резерви што ги чуваат западните централни банки се покажаа како помалку ефикасни од предвиденото. Додека обемот на рускиот извоз на нафта и гас падна, повисоките цени значеа дека вредноста на извозот не е засегната.

Русија, исто така, понуди да испорачува нафта и гас со попуст и најде многу готови купувачи: Кина и Индија најмногу. Досега, Москва немаше потреба да се натопи во своите резерви, иако тоа може да се промени доколку глобалните цени на енергијата продолжат да омекнуваат.

Втората претпоставка беше дека целата глобална заедница ќе биде обединета против руската агресија. Ова се покажа оптимистички. Многу земји во Африка и Азија одбија да ја осудат Русија на гласањето во ОН на почетокот на војната и наместо тоа беа воздржани.

Овој недостаток на универзална поддршка за Украина и овозможи на Русија да ги заобиколи санкциите. Извештајот на германскиот весник „Билд“ покажа дека извозот на германски автомобили во Казахстан пораснал за 507 отсто помеѓу 2021 и 2022 година. Извозот на хемиски производи во Ерменија пораснал за 110 отсто, а продажбата на електрични и компјутерски производи во истата земја се зголемила за 343 отсто .

Сега, можно е Казахстан и Ерменија да се во мака на економски бум што налага масивни зголемувања на увозот. Се чини многу поверојатно дека автомобилите, хемикалиите и електричната стока го наоѓаат својот пат во Русија по кружен пат.

Последната претпоставка е дека Русија од 2023 година не се разликува од Советскиот Сојуз од 1980-тите; корпа што ќе овене под притисок на супериорниот економски модел на западот. Сепак, како што истакна американскиот економист Џејмс Галбрајт во неодамнешниот труд, Русија има одличен образовен систем, многу технички познавања и индустриски погони кои ги изградија западните мултинационални компании од крајот на Студената војна. Санкциите обезбедуваат поттик за Русите да ги заменат увозните од Запад со  домашни производи.

„Иако некои техники остануваат да се совладаат, Русија нема никакви основни состојки – храна, гориво, материјали, научни и инженерски таленти“, рече Галбрајт. „Дали неговото економско раководство е од калибар за ефективно да ги користи овие ресурси е отворено прашање, но досега, спротивното докази не се убедливи“.

Ништо од нив не значи дека Русија ќе победи. Путин е виновен за неговите сомнителни претпоставки: дека војната ќе биде кратка и дека Западот ќе обезбеди само симболична поддршка за Киев. Но, новите санкции и ветувањето да се поддржи Украина „колку што е потребно“ е признание дека Русија дава поцврст економски отпор отколку што очекуваше Г7.

Related posts

БЛАГОДАРЕНИЕ НА ЛУЃЕТО СО ВИЗИЈА ДЕНЕС СМЕ БЕЗБЕДНИ ВО НАТО

admin

НЕВИДЛИВА ДИСКРИМИНАЦИЈА

admin

ЈА ДОБИВМЕ БИКТАТА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

admin

Не се доволни само стратегии, потребна е политичка волја и силни реформирачки лидери

admin

САМОУНИШТУВАЊЕ

admin

ВО МАКЕДОНСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ СЕ ТЕЧЕ-НИШТО НЕ СЕ МЕНУВА

admin