14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

О’Саливен дојде со јасна порака за Србија: време е за воведување санкции кон Русија

Претставникот на Европската унија за санкции Дејвид О’Саливен дојде со јасна порака дека Србија повеќе нема простор да го избегне воведување санкции Русија, во пресрет на усвојувањето на новиот пакет рестриктивни мерки на ЕУ кон таа земја, пренесува Инбокс7.

За време на неговиот престој во Србија, во средата и четвртокот, на 10 и 11 мај, тој се сретна со претседателот и премиерот на Србија.

Тамошната јавност, од кратките, официјални соопштенија од венецот на Андриќ и од кабинетот на премиерот, нема вистински увид што им пренел овој европски функционер, како и што му кажале. Но, според весникот Данас, едно е сигурно – Дејвид О. Саливен го доставува својот извештај и е директно одговорен – до Мерид Мекгинис, европскиот комесар за финансиски услуги, финансиска стабилност и пазар на капитал, што, следствено, несомнено води до заклучок за исклучителниот притисок на ЕУ за Србија, како „ трета земја“, конечно да се приклучи и да ја усогласи својата надворешна политика со Унијата, кога станува збор за Русија.

На прашањето зошто овој европски функционер, со ваков опис на работното место, доаѓа во Белград токму во овој момент, Горан Милетиќ, директор на Цивил десни бранители за Европа, објаснува за Данас дека доаѓа сега поради новиот пакет санкции поврзани со Русија кој се подготвува, а во фокусот на мерките во овој пакет се „трети земји“ кои служат за избегнување санкции.

“Тој се среќава со Вучиќ и Брнабиќ затоа што неговата позиција е воспоставена така што тој секогаш „води дијалог на највисоко ниво“. Тоа доаѓа со многу јасна порака – имено Србија не смее да биде земја преку која ќе се заобиколат санкциите. Неговата порака е иста како во јавноста – не смее да има профит од трети земји кои сакаат соработка со ЕУ, т.е. дека мора да се воведат санкции”, вели нашиот соговорник.

Според него, Дејвид О’Саливен е искусен европски дипломат кого некои го паметат од времето кога тој беше шеф на кабинетот на Роман Проди.

“Позицијата на која беше назначен во декември 2022 година беше воспоставена за да се осигура дека трети земји нема да ги избегнат санкциите наметнати на Русија. Како меѓународен пратеник за спроведување на санкциите на Европската Унија, тој секогаш се среќава со трети земји и секогаш на највисоко ниво. На пример, во февруари тоа беше средба со ОАЕ, која исто така е една од земјите за кои не сака да воведе санкции кон Русија”, истакнува Горан Милетиќ.

Како што додава тој, „постои верување дека европската бирократија е бавна, но во Србија се премолчува дека е многу темелна, па очигледно е дека по многу пакети санкции, на ред е оној во кој фокусот ќе биде на трети земји“.

“Како и секогаш, ќе има процедура и нема да се воведат санкции преку ноќ и автоматски, но дефинитивно е дека ова беше средба на која на Србија и беше ставено до знаење дека како кандидат за членство повеќе нема простор за избегнување”, нагласува. соговорникот на Данас.

На прашањето кога ќе биде воведен следниот пакет санкции, Милетиќ вели: „Тоа не го знаеме, зависи од земјите членки и усогласувањето, што може да потрае некое време“.

“Засега знаеме дека предлогот за одлука е напишан и испратен до сите членови на коментар на почетокот на овој месец”, заклучува тој.

Related posts

СОВЕТОТ НА ЕВРОПА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ЗАШТИТА НА МАЛЦИНСТВАТА ВО МАКЕДОНИЈА

ninja

Судир во Брисел за проширувањето до 2030, демотивација во Скопје за уставните измени

admin

БИСЛИМОСКИ УВЕРУВА ДЕКА И ОД 1 ЈАНУАРИ ЌЕ ФУНКЦИОНИРА ПАЗАРОТ ЗА ПРИРОДЕН ГАС

ninja

Дали Мицковски и Ковачевски договорија широка владина коалиција?

admin

ПРОЦЕСОТ НА ПРОШИРУВАЊЕ НА ЕУ ДОБИВА НОВ ЗАМАВ

ninja

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО ОХРИД – УМЕРЕН ОПТИМИЗАМ ЗА ДОГОВОР ВУЧИЌ – КУРТИ

ninja