14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
СВЕТ

Украинците го превземаат Бахмут, руската армија ги напуштила позициите

Украинската воена единица во средата соопшти дека разбила руска пешадиска бригада од територијата на фронтот кај Бахмут, тврдејќи дека ја потврдила изјавата на шефот на руската приватна армија Вагнер дека руските сили побегнале, јавѕва Ројтерс, пренесува Инбокс7.

Москва не ги коментираше извештаите дека нејзината 72-та одделна бригада со моторни пушки ги напуштила своите позиции во југозападната периферија на Бахмут.

Руското Министерство за одбрана не одговори веднаш на барањето за коментар, а Ројтерс не беше во можност самостојно да ја потврди ситуацијата на теренот.

Руската бригада обично се формира од неколку илјади војници. Градот во источна Украина е примарна цел на огромната зимска офанзива на Москва и сцена на најкрвавата копнена борба во Европа од Втората светска војна.

Шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, кој постојано ги обвинуваше редовните вооружени сили на Москва дека не ја поддржуваат адекватно неговата приватна армија што ја води борбата во Бахмут, во вторникот изјави дека руската бригада ги напуштила своите позиции.

„Нашата армија бега. 72-та бригада утрово изнервира три квадратни километри, каде што изгубив околу 500 луѓе“, рече Пригожин.

Во соопштението во текот на ноќта, Украинската Трета одделна јуришна бригада рече: „Официјално е. Извештајот на Пригожин за повлекувањето на руската 72-та независна бригада со моторизирана пушка од близина на Бахмут и „500-те трупови“ на Русите оставени е вистинит“.

Рано во средата, украинската единица, која беше формирана минатата година од националистичкиот баталјон Азов, повторно објави видео на еден од основачите на Азов, Андриј Билецки, кој рече дека неговите сили ја „победиле“ руската бригада.

„Всушност, 6-та и 7-та ескадрила на оваа бригада беа речиси целосно уништени, бригадното разузнавање беше уништено, голем број борбени возила беа уништени, а значителен број заробеници беа земени“, рече тој.

„Нападите беа спроведени на територија широка 3 километри и длабочина од 2,6 километри, а целата оваа територија е целосно ослободена од руските окупаторски сили.

Источната воена команда на Украина соопшти дека руската бригада е тешко оштетена, иако рече дека Русија сè уште се обидува максимално да го заземе остатокот од градот.

„За жал, тие сè уште не ја уништиле целата (руска) бригада, две компании се сериозно оштетени таму“, рече Серхи Черевати, портпарол на источната воена команда, во телевизиски коментари.

„Ситуацијата (во Бахмут) останува тешка затоа што за непријателот, и покрај сета бела врева што Пригожин се обидува да ја создаде, тој (Бахмут) е (сè уште) главниот правец на нападот, главната посакувана цел“, рече тој.

Од минатата недела, Пригожин постојано се закануваше дека ќе ги повлече силите на Вагнер од Бахмут доколку редовните вооружени сили на Русија не им испратат на неговите војници повеќе муниција. Во неговите последни забелешки во средата, тој рече дека неговите војници добиваат само 10 отсто од гранати што им се потребни.

Related posts

Зеленски: Се случува контраофанзива на Украина, пренесете му на Путин дека моите генерали се оптимисти

admin

Орбан: Конфликтот ќе заврши кога САД и Европа ќе престанат да го финансираат Киев

ninja

Зошто молитвата на планината Арафат е духовен врв на муслиманските аџии

admin

Успешно изведен експеримент во САД – се произведува поголема енергија отколку што се внесува

admin

“Шпиономанија” во Русија, се интензивира потрагата по внатрешни непријатели

admin

Ужасен топлотен период во Аризона, 55 дена температурите не се спуштија под 45 степени целзиусови

admin