36.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
НАУКА

Што се случува сп Твитер? По хаотичното управување Илон Маск се повлекува, поставува нов директор

Илон Маск во четвртокот рече дека нашол нов извршен директор кој ќе го преземе Твитер, неколку месеци откако прво вети дека ќе се повлече од улогата.

Новиот извршен директор ќе ја преземе улогата во Twitter Inc., која неодамна го промени своето име во X Corp., во наредните недели, рече Маск. Тој не даде име. Сепак, Wall Street Journal објави – повикувајќи се на извори – дека Линда Јакарино, раководителка за рекламирање на NBCUniversal, била во преговори за оваа работа.

„Возбуден сум што можам да објавам дека имам нов извршен директор за X/Twitter. Таа ќе започне за 6 недели!“ – изјави Маск во твит.

Маск, кој имаше хаотично владеење како „Chief Twit“ откако ја купи компанијата во октомври, рече дека ќе стане извршен претседател и главен технолошки директор на Twitter, кој ќе ги надгледува операциите на производите, софтверот и системот.

Во декември, Маск спроведе анкета на платформата во која ги праша корисниците дали треба да се повлече од функцијата извршен директор на Твитер, што заврши со потврдно гласање на мнозинството корисници. Маск рече дека ќе се придржува до резултатите од анкетата, но подоцна се повлече, велејќи дека ќе ја предаде улогата „штом најдам некој доволно глупав да ја преземе работата! Во февруари тој повтори дека планира да најде замена до крајот на годината.

Маск се соочи со критики за серија промени во политиката на Твитер, кои често доаѓаа без јасно оправдување и предизвикуваа загриженост за влијанието врз корисниците на Твитер.

Тој, исто така, се обидуваше да ги убеди огласувачите да се приклучат на платформата, откако многумина избегаа поради загриженоста за однесувањето на платформата со омраза, масовните отпуштања на Твитер или прашањата за иднината на компанијата. Во исто време, тој се обидува да ги продаде корисниците на нова платформа за платена претплата која вклучува можност за плаќање за сина ознака за проверка, но се чини дека досега има ограничена влечна сила.

Маск – кој раководи или е вклучен во бројни други компании, вклучително и Tesla (TSLA) – исто така се соочи со критики од акционерите на Tesla (TSLA), загрижени дека е расеан од Twitter.

Маск неодамна изјави дека Твитер сега е „тенденциозно кон врвот“, откако претходно изјави дека е во ризик од банкрот. Сега, новиот извршен директор на компанијата ќе има задача да се обиде да помогне во пресвртот на компанијата која се бори и да му помогне на Маск да врати дел од 44 милијарди долари потрошени за купување на платформата.

Дури и додека Маск се подготвува да се повлече од улогата на извршен директор, тој најверојатно ќе одржи значителна контрола врз идната насока на компанијата. По преземањето на компанијата во октомври, Маск го расчисти C-Suite, го распушти одборот и стана и извршен директор и единствен директор на платформата.

Related posts

GOOGLE го стега ременот, нов бран на отпуштања

admin

Вештачката интелигенција може да ја уништи демократијата

admin

ВИДЕО: SpaceX објави анимација од слетувањето на ракетата Starship на Марс

ninja

Имунологот Акико Ивасаки: „Не е се завршено со Ковид, ниту одблиску“

admin

Се вшештува борбата во вештачката интелигенција: Гугл го претстави PaLM 2, дали е подобар од GPT-4?

admin

Здраво Winamp, одамна не сме се виделе

ninja