2 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАУКАСВЕТ

Напорот на Русија да се врати на Месечината заврши со срамен крај

Слика од мали, свежи кратери низ површината на Месечината сведочи за меѓународното брзање да се врати на Месечината со помош на роботски вселенски летала. Во април 2019 година, жироскопите на Beresheet, изградени од јавно-приватно израелско партнерство, не успеаја за време на спуштањето на леталото, кое се урна. Во септември истата година Chandrayaan-2, мисија на индиската вселенска агенција, isro, тргна од траекторијата кон местото на слетување, недалеку од јужниот пол на Месечината. Резултатот беше она што шефот на Исро го нарече „тврдо слетување“ – доволно тешко за сондата никогаш повеќе да не може да полета. Овој април, мисијата на вселенска страна, јапонска компанија, заврши набргу откако вселенското летало hakuto-r одлучи дека стигнало до површината на Маре Фригорис додека се уште е на 5 километри над него и ги исклучи неговите мотори. Гравитацијата на Месечината е послаба од Земјината, но не толку многу што вселенското летало може да издржи пад од таа далечина.

Утрото на 20 август Русија објави дека се приклучи на редовите на новите создавачи на кратери. Нејзината мисија Луна 25, лансирана на 11-ти август, влезе во орбитата околу Месечината на 16-ти август. Таа требаше да го направи своето слетување пет дена подоцна. Но, на 19-ти август, веднаш откако контролорите ѝ кажаа да ја прилагоди својата орбита во подготовка, контактот со сондата беше изгубен. Утрото на 20 август Роскосмос, руската вселенска агенција објави дека „отстапувањето помеѓу вистинските и пресметаните параметри на погонскиот маневар го навело леталото Луна 25 да влезе во неозначена орбита и престана да постои по судир со површината на Месечината”.

 

Целата анализа прочитајте ја ТУКА

 

Related posts

Македонска шлаканица за американската „црна листа“

admin

ПРВИОТ ЧОВЕК НА МАНУ ГИ ПОВИКА ПРАТЕНИЦИТЕ ДА ГЛАСААТ ПРОТИВ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

ninja

Русија го освои градот Херсон по една недела од инвазијата на Украина

ninja

ПУТИН ЗАБРАНИ ИЗВОЗ НА РУСКА НАФТА ВО ЗЕМЈИТЕ КОИ ВОВЕДОА ОГРАНИЧУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ

ninja

Приштина со одговор за реакциите во Скопје за посетата на Курти

admin

Кој стави дамка на најважниот настан во државата – еден од најголемите донатори на ДУИ кој ја доби набавката, Османи или јавноста?

admin