16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАУКА

Најновиот стелт-бомбардер е нуклеарен и само што го направи својот прв лет

Б-21 Рајдер го направи својот прв пробен лет во петокот, придвижувајќи го футуристичкиот воен авион поблиску до тоа да стане следниот стелт-бомбардер со нуклеарно оружје на САД, јавуваат американски медиуми.

Рајдер полета во Палмдејл, Калифорнија, каде што беше под тестирање и развој од Нортроп Груман.

Воздухопловните сили планираат да произведуваат 100 од воените авиони, кои имаат форма на летечки крила слично како нивниот претходник B-2 Spirit, но ќе инкорпорираат напредни материјали, погон и стелт технологија за да ги направат поодржливи во иден конфликт. Планирано е авионот да се произведува во варијанти со и без пилоти.

„Б-21 Рајдер е во летачко тестирање“, рече портпаролката на воздухопловните сили Ен Стефанек.

Таквото тестирање е клучен чекор во кампањата за обезбедување „преживеани, долг дострел, продорни способности за да се одврати агресијата и стратешките напади против Соединетите држави, сојузниците и партнерите“, рече Стефанек.

Б-21 Рајдер е првиот нов американски бомбардер по повеќе од 30 години и речиси секој аспект од програмата е класифициран. И Нортроп Груман и Воздухопловните сили се обидоа да ги заштитат деталите на програмата за да ја спречат Кина да добие пристап до технологијата на оружјето и да изгради слична верзија, како што тоа го направи со другите напредни американски системи за оружје како заедничкиот ударен ловец Ф-35.

Б-21 е дел од напорите на Пентагон да ги модернизира сите три краеви на својата нуклеарна тријада, која вклучува нуклеарни балистички ракети лансирани од сило и боеви глави лансирани од подморница, бидејќи инвестира во ново оружје за да ја исполни брзата воена модернизација на Кина.

Корпорацијата Northrop Grumman е со седиште во Фолс Черч, Вирџинија.

Related posts

Нефју: Имаме веродостојни информации дека Мерко бил вмешан во голема корупција

admin

Никој нема да биде имун на корупција: Полиграф за цариниците и полицајците на граничните премини

admin

На тест ЕУ-интегративниот, ама и демократскиот капацитет

admin

Мицкоски по средбата со Ескобар: Само брзи предвремени избори

admin

Во Куманово ќе се потврдува поддршката за Таравари

admin

Пригожин се крена на бунт против Путин, Русија пред граѓанска војна

admin