11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Меџити за „Локално“: По 8. мај земјата ќе биде ослободена од криминалот и корупцијата

“Груби и Османи се фасадата и профитерите на ДУИ. Срцето и духот на ДУИ го нема веќе. Тие може да бидат убедени дека ќе владеат долго, оти само тоа ги интересира, но тие се лаици, немаат искуство како се добиваат гласовите и изборите”, вели во интервју за „Локално“, претседателот на партијата Демократско движење, Изет Меџити, кој е дел од здружената албанска коалиција која стана Европски сојуз за промени.

Околу тензиите со крстот и знамето на црквата на Попова Шапка, Меџити посочува дека гледаме тенденции вештачки да се загреат меѓуетничките односи.

“Тоа што сакам да потенцирам е дека граѓаните ги читаат овие пораки кога не им оди добро на одредени политички кругови сакаат да фрлат магла на ситуацијата, но овие сценарија не поминуваат веќе”, истакнува поранешниот градоначалник на Чаир.

На прашањето како ја гледа Македонија по изборите на 8-ти мај 2024 година, Меџити посочува дека нè очекува голема промена во албанскиот политички блок.

“Земјата ќе биде ослободена од криминалот и корупцијата, чекорејќи одлучно кон уставните измени и Европската Унија”, дециден е еден од лидерите на Европскиот сојуз за промени.

Related posts

РУСКА АМБАСАДА: НЕМА ОСНОВА ВО ТВРДЕЊАТА НА ОСМАНИ ДЕКА РУСИЈА Е ЗАИНТЕРЕСИРАНА ЗА КОНФЛИКТИ НА БАЛКАНОТ

ninja

САМИТ КОЈ НЕ СМЕЕ ДА СЕ ПРОПУШТИ

ninja

ЕКСТРА ДАНОКОТ ЗА ЕДНИ СПАС ОД КРИЗАТА, ЗА ДРУГИ ГЛАВОБОЛКА

ninja

Од Брисел ништо ново

admin

ОБСЕ со план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во северот на Косово

admin

„Солунската декларација“ – што донесе по две децении?

admin