8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
НАСЛОВНА

ЗАПАДЕН БАЛКАН СОЧИНУВА НЕ ПОВЕЌЕ ОД 3% НА ВКУПНОТО НАСЕЛЕНИЕ НА ЕУ

Автор: Лорик Идризи

 

Целиот Западен Балкан со население од близу 18 милиони сочинува не повеќе од 3% од вкупното население на Европската унија (ЕУ). Само Србија сочинува 1,5 отсто од населението на ЕУ, додека Северна Македонија, Косово, Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина сочинуваат помалку од 1 отсто од населението.

Само Турција сочинува значителен процент од населението на ЕУ.

За повеќе, подолу го имате инфографикот на КДП:

 

Related posts

„Брза лента“ за законските измени за коридорите 8 и 10д

ninja

МАКЕДОНИЈА ЗАГРИЖЕНА, А АПАСИЕВ СО ПОДРШКА ЗА ПУТИН: САКАВТЕ КОСОВО, ЕВЕ ВИ УШТЕ ДВЕ

ninja

ВО ЖИВО Ковачевски, Абазовиќ и Брегу: Регионална соработка е предуслов за развој

admin

„Кога мажот станува жена“ го преполни јавниот простор со поделби, говор на омраза и манипулација

admin

Има ли листа на бугарски државјани на кои им е забранет влез?

admin

Пендаровски стави параф на законите за коридорите, Груби ја поздрави одлуката

admin